Jego zdaniem system rejestracji jednoosobowej działalności, czy firm, o nieskomplikowanej strukturze spełnia europejskie standardy.
– To dobrze, bo określenie „jedno okienko" w poprzednich dwóch latach nabrało już negatywnego znaczenia.
Jego zdaniem to dobrze, że oprócz podpisu elektronicznego, którego ma niewiele firm, wprowadzono profil zaufany. – Jest bezpłatny w odróżnieniu od podpisu elektronicznego, ze który trzeba zapłacić ok. 400 zł. Należy go jedynie potwierdzić osobiście, ale to cena takiego rozwiązania – tłumaczy Jacek Czech..
Przyznaje, że część osób, które decydują się za założenie firmy, wciąż narzekają, ze muszą jeszcze po rejestracji pójść do dwóch urzędów: skarbowego i zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Ale to wynika nie z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a z przepisów ubezpieczeniowych i podatkowych. Mają być zmienione, jest to więc praktyka przejściowa.
Katarzyna Urbańska, dyrektor Departamentu Prawnego Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, żałuje, że internetowy formularz CEIDG jest dłuższy i wymaga więcej informacji niż poprzednie – Nie upraszczamy więc, tylko zwiększamy informacje, jakie administracja zbiera o przedsiębiorstwach – uważa. Jej zdaniem internetowy system rejestracji działalności przez osoby indywidualne przebiega sprawnie. Jednak znacznie gorzej wygląda system rejestracji spółek. Tu istnieją nadal „miny":