Toyota spodziewa się teraz zysku netto 780 mld jenów (9,7 mld dolarów) wobec wcześniejszych 760 mld i obrotów 21,3 bln zamiast 22 bln.
Na zmianę prognozy wypłynęły silny jen i niepewność w Europie i Chinach, ale przeważyły dodatnio spodziewane korzyści z oszczędności: cięcia kosztów, zmniejszenia wydatków na koszty pracy i na prace badawczo-rozwojowe. Toyocie pomoże też dobra sprzedaż w krajach Azji i ożywiający się rynek w Ameryce Płn.
Drogi jen i antyjapońskie nastroje w Chinach, borykające się kraje europejskie będą w dalszym ciągu powodem naszego niepokoju – stwierdzi wiceprezes Satoshi Ozawa. – Obniżyliśmy prognozy sprzedaży, bo warunki na rynkach chińskim i europejskim stają się coraz mniej przejrzyste – dodał w Tokio.
Na popyt w Japonii wpłynie także zakończenie rządowego programu dopłat do kupowania pojazdów oszczędnych w spalaniu paliwa. Toyota spodziewa się zatem sprzedania w całym roku (do 31 marca) 8,75 mln pojazdów na świecie, a wcześniej mówiła o 8,8 mln.
Wątpi też, czy uda się wyprodukować w tym roku ponad 10 mln sztuk. Planowo zmierzała do wypuszczenia w roku kalendarzowym 10,05 mln aut, ale teraz wiceprezes wycofał się z tego mówiąc, że chyba nie osiągniemy poziomu 10 mln, zresztą nie upieraliśmy się przy tej liczbie.