Dzieląc liczbę osób, które opuściły fundusz emerytalny w tegorocznych transferach, przez średnią liczbę klientów w tym okresie, wyliczyliśmy wskaźnik odpływu klientów. Pokazuje on fundusze, których członkowie najrzadziej decydują się na przejście do konkurencji, a więc są najbardziej lojalni.
Najlepiej wypadły w tym zestawieniu fundusze: ING, największy na rynku, oraz Pekao, jeden z najmniejszych podmiotów. Dobrze wypada także fundusz PZU Złota Jesień i Polsat. Ubiegłoroczny lider – Generali jest teraz piąty. To też jedyny fundusz, do którego w tym roku, w każdej sesji transferowej, przychodziło więcej klientów, niż odchodziło.
– Ci, którzy chcą zmienić fundusz, zwracają uwagę na to, co się w nim dzieje – mówi Grzegorz Chłopek, prezes ING PTE.
Przyglądają się zatem m.in. wynikom inwestycyjnym osiąganym przez fundusz.
Mniej zmian OFE
Trzeba jednak pamiętać, że ten rok jest specyficzny. Radykalnie spadła liczba klientów, którzy decydują się na zmianę OFE. W tym roku zdecydowało się na to 119,5 tys. osób. Prawie pięciokrotnie mniej niż przed rokiem. Wpływ na to ma wprowadzony z początkiem roku zakaz akwizycji do funduszy emerytalnych. Oznacza to, że akwizytorzy nie mogą już zapisywać do OFE, a zatem i przekonywać klientów do zmiany funduszu.