Projekt Hawranka to Innowacyjna Rozproszona Wentylacja Nawiewna (iRWN). W skrócie to nowatorskie połączenie wentylacji, chłodzenia i ogrzewania w jeden ekonomiczny system. Twórca rozwiązania zapewnia, że jego zastosowanie pozwala obniżyć średnią temperaturę w pomieszczeniu od 2 do 4 st. C. Oznacza to m.in. niższe rachunki za ogrzewanie i oszczędność energii (nawet do 80 proc.)
– Obecnie np. w nowoczesnych biurowcach 100 cm między piętrami przeznaczanych jest na różne układy, m.in. grzewcze i wentylacyjne. Nasze urządzenia zmniejszają tę przestrzeń do 60 cm. Wieżowiec o wysokości 159 metrów może mieć więc 47, a nie 43 piętra. A to dodatkowy zysk dla właściciela – wylicza Jerzy Hawranek.
Projekt jest już w zaawansowanym stadium rozwoju – w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstaje (m.in. za 3,6 mln zł dotacji z UE) fabryka. – Mamy już umowy na wykorzystanie naszego opatentowanego m.in. w Szwecji urządzenia np. w Arabii Saudyjskiej – podkreśla.
Hawranek to inżynier, konstruktor i wynalazca z 30-letnim doświadczeniem w swojej dziedzinie. Większość życia spędził w Szwecji, dwa lata temu wrócił do Polski z ideą, by właśnie tu zbudować zakład produkcyjny.
Jego pomysł w konkursie miał godnych konkurentów. W ścisłym finale znalazł się też kubek diabetyka opracowany przez lekarza Sebastiana Łąźniaka (firma Mediseb). – Dla ludzi zdrowych nasz produkt wygląda jak zwykły kubek z podziałkami, dla chorych na cukrzycę to przyrząd medyczny. Pozwala w prosty sposób kontrolować ilość węglowodanów w płynach. Dziś w tym celu diabetycy muszą dokonywać skomplikowanych obliczeń – wyjaśnia Łąźniak.