Dworce w prywatne ręce

Dwa z 54 wystawionych przez PKP na sprzedaż dworców zmieniło właściciela. Kolejne mają zostać sprzedane jeszcze w tym roku.

Publikacja: 06.06.2013 13:08

Wielkopolskie Boszkowo i lubuskie Kursko zostały sprzedane w wyniku zorganizowanych przez kolejową spółkę przetargach. Jeszcze w tym roku na rynek mają trafić pozostałe. Najwięcej z nich znajduje się w województwie śląskim.

Jak informuje Katarzyna Mazurkiewicz, rzecznik PKP, Przetarg na dworzec w Boszkowie wygrały dwie osoby z regionu leszczyńskiego. Czynnikami, które zdecydowały o zakupie była lokalizacja dworca i jego cena. Nieruchomość została sprzedana za   45 tys. złotych, czyli za cenę wywoławczą. Nabywcy nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji, w jaki sposób zagospodarują budynek. Wśród pomysłów pojawia się otwarcie małej kawiarenki lub wykorzystanie dworca jako unikalnego domku wypoczynkowego. Dworzec w Boszkowie łącznie z wiatą ma powierzchnię 70,35 m.kw. Wraz z nim sprzedany został grunt o powierzchni  2422 m.kw.

Dworzec w Kursku trafił do dotychczasowego najemcy, który w budynku  prowadzi działalność gospodarczą. Nieruchomość, na którą składa się grunt o powierzchni 1332 m.kw. i budynek dworca o pow. użytkowej 304 m.kw., sprzedana została za 102 tys. złotych.

- Cieszymy się, że projekt spotkał się z zainteresowaniem. W tym roku planujemy sprzedaż kolejnych 52 dworców na terenie całego kraju. Analizujemy również kolejne obiekty pod kątem możliwości zbycia w ramach projektu „Dworzec na własność" – mówi Piotr Ciżkowicz, wiceprezes PKP.

Na okres od maja do lipca zostało zaplanowanych  do przeprowadzenia w sumie kilkanaście przetargów. Kolejne oferty pojawia się na rynku wczesną jesienią 2013 roku.

Najwięcej spośród dworców wytypowanych do sprzedaży – siedem znajduje się na terenie  województwa śląskiego, kolejne 6 obiektów to dworce zachodniopomorskie. Właściciela mają zmienić po cztery obiekty  z województwa kujawsko pomorskiego, lubuskiego, mazowieckiego, małopolskiego, po trzy znajdujące się na terenie regionu dolnośląskiego, lubelskiego, opolskie, podkarpackiego, podlaskiego i wielkopolskiego.

PKP SA posiada 2,5 tys. dworców w całym kraju, z tego do bieżącej obsługi pasażerów wykorzystywanych jest ok. 600.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne