Krakowska firma buduje piec szklarski w Arabii Saudyjskiej

Krakowska firma Techglass, działająca w przemyśle szklarskim rozpoczęła budowę pieca szklarskiego dla kontrahenta z Arabii Saudyjskiej o wartości około 12 mln euro. Jest to obecnie największe przedsięwzięcie polskiego przedsiębiorstwa w tym kraju arabskim.

Publikacja: 08.02.2014 13:40

Jak poinformował prezes spółki Andrzej Skowiniak, na zlecenie drugiego co do wielkości saudyjskiego producenta szkła, firmy The National Company For Glass Industries Zoujaj, buduje ona w nowo powstającej hucie szkła w Rjadzie, główną jej część, czyli piec szklarski wraz z tzw. zasilaczami.

"Piece szklarskie i zasilacze są zasadniczym elementem linii technologicznej dla produkcji opakowań szklanych. W tych piecach następuje stopienie surowców i otrzymanie masy szklanej w odpowiedni sposób przygotowanej dla procesu formowania szkła, np. butelek" - wyjaśnił Skowiniak.

Budowa całej linii o wartości ok. 40 mln. euro w stolicy Arabii Saudyjskiej, prowadzona jest przez firmy z Europy zachodniej. Polska firma zajmuje się jej pierwszym fragmentem o wartości ok. 12 mln. euro.

"Dostarczamy z Polski kompletny piec z zasilaczami, systemami automatyki i sterowania, oraz niezbędnymi instalacjami w systemie +pod klucz+, czyli od opracowania projektu, poprzez dostawę niezbędnych materiałów i oprzyrządowania dla wybudowania pieca szklarskiego, aż po zamontowanie urządzenia i jego uruchomienie" - zaznaczył prezes krakowskiej firmy.

Jak dodał, z Polski i innych krajów europejskich do Rjadu przetransportowano drogą morską ok 3 tys. ton materiałów i urządzeń do budowy instalacji, czyli ok 200 kontenerów.

Na miejscu, od stycznia br. pracuje polska załoga: zarówno robotnicy jak i kadra inżynierska. W szczytowym momencie będzie tam zatrudnionych blisko 80 Polaków. Rozruch technologiczny pieca zaplanowano na przełom kwietnia i maja tego roku, pół roku wcześniej niż zakłada kontrakt.

Jak przyznał prezes Skowiniak, krakowska firma szuka nowych rynków zbytu w państwach arabskich, ponieważ rynki polski i europejski skurczyły się wskutek kryzysu gospodarczego.

"Dzięki kontraktowi zawartym ze znaczącą, saudyjską spółka giełdową jesteśmy już dobrze rozpoznawani na arabskim rynku" - zaznaczył prezes.

Polska firma zdobyła tam już kolejne dwa zlecenia: w Dammamie w Arabii Saudyjskiej oraz w Kairze w Egipcie.

Według szefa krakowskiej firmy wewnętrzny rynek butelek szklanych w krajach arabskich nie jest duży, ponieważ nie spożywa się tam alkoholu. W związku z niską ceną energii i powszechną dostępnością surowców państwa te mogą stosunkowo tanio produkować opakowania szklane na eksport.

Zwrócił on uwagę na pomoc, jaką oferuje przedsiębiorcom polska ambasada w Arabii Saudyjskiej. "Jestem zaskoczony otwartością i chęcią pomocy, to jest znacząca sprawa dla polskich przedsiębiorców na tak egzotycznym dla nich rynku" - ocenił.

Techglass jest dostawcą produktów i usług dla przemysłu szklarskiego. Wykonuje piece szklarskie, zasilacze i zestawiarnie oraz wszystkie związane z nimi usługi. Firma zatrudnia ponad 130 pracowników.

W ciągu ponad 25-letniej działalności firma realizowała kontrakty w wielu krajach świata m.in.: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Rosji, Iranie, Kuwejcie, Indiach i Indonezji.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne