Potrwają do 5 maja. Ze zmodyfikowanej dokumentacji usunięto zapisy ograniczające Polkomtel i Midasa. Uzupełniono ją tak, aby nie ulegało wątpliwości, że Orange Polska i T-Mobile Polska mogą współdzielić tylko trzy, a nie cztery bloki częstotliwości. UKE liczy, że w ten sposób skłoni te telekomy do współpracy innymi graczami.
Jak wyjaśnia regulator, ogłoszenie drugiej tury konsultacji wynika z faktu, że po zapoznaniu się ze stanowiskami przekazanymi po pierwszej rundzie, Prezes UKE, w dialogu z rynkiem, zdecydował o wprowadzeniu niektórych postulowanych zmian. "Wprowadzenie tych zmian w myśl prawa wymaga ponownego skonsultowania dokumentacji aukcyjnej" - podaje UKE.
Regulator precyzuje, że intencją wprowadzonych modyfikacji jest takie stworzenie ram aukcji, aby kształt rynku sprzyjał i skłaniał operatorów do współpracy z wykorzystaniem uzyskanych w aukcji częstotliwości. UKE zaznacza przy tym, że współpraca taka nie może jednak doprowadzić do zaburzenia konkurencji na rynku i musi odbywać się w określonych warunkach regulacyjnych.
- Jako Prezes UKE stoję na stanowisku, iż optymalnym rozwiązaniem wydaje się być wykorzystanie częstotliwości będących przedmiotem aukcji na zasadzie współkorzystania. Ponieważ zarówno w oficjalnych stanowiskach przekazanych przez zainteresowane podmioty, jak i głosach rynku, element współdzielenia częstotliwości był traktowany jako kluczowy dla tej aukcji, zdecydowałam się zmodyfikować zapisy aukcyjne w tym kierunku, zgodnie z postulatami rynku – wyjaśnia Magdalena Gaj cytowana w komunikacie.
Regulator przypomina, że tego typu podejście sygnalizowane było już w Stanowisku Prezesa UKE z 30 grudnia 2013. Gaj stwierdzała w nim, że: