Amerykanie potwierdzili, że już w styczniu podjęli pierwsza próbę fuzji z druga na brytyjskim rynku spółka medyczna. Drugą próbę podjęto 26 kwietnia i według doniesień medialnych ewentualna transakcja może być warta około 100 mld dolarów. Byłaby to jedna z najwyższych w historii wartości transakcyjnych w sektorze producentów leków.
Już w styczniu Pfizer oferował brytyjskiej spółce 46,61 funtów za akcję. Przejecie miałoby opierać się nie tylko na wymianie akcji, ale także obejmować transakcję gotówkowa. Jednak zdaniem mediów brytyjski koncern odrzucił propozycje Pfizera, który już zapowiedział, że jeśli dojdzie do fuzji to siedziba holdingu będzie w Nowym Jorku.
AstraZeneca produkuje leki na potrzeby siedmiu działów medycyny: onkologii, pulmonologii, gastroenterologii, kardiologii, neurologii, anestezjologii oraz antybiotykoterapii. Według analityków firma pracuje obecnie nad bardzo obiecującym lekiem onkologicznym, który może być alternatywą dla dotychczas stosowanych terapii.
Jeśli dojdzie do transakcji, będzie to kolejne przejecie w branży farmaceutycznej w tym roku. W połowie kwietnia szwajcarski koncern Novartis zgodził się nabyć dział leków onkologicznych brytyjskiego GlaxoSmithKline za około 16 mld dolarów. Równocześnie „pozbył się" na rzecz Brytyjczyków za 7,1 mld dolarów swój dział szczepionek. Natomiast za 5,4 mld dolarów Novartis sprzedał koncernowi Eli Lilly swój oddział weterynaryjny.