W pół roku samorządowe sieci szerokopasmowe oddały 1,6 tys. km światłowodów – wynika z danych uzyskanych od Ministerstwa Cyfryzacji i Administracji, które na bieżąco monitoruje postępy projektów.
Stanowią one próbę samorządów, ponieważ terminy zapisane w notyfikowanych przez Brukselę projektach nie są łatwe do dotrzymania. Wygląda na to, że budowa około 75–80 proc. zaplanowanej infrastruktury powinna zostać dokończona w półtora roku.
Jeszcze w grudniu na 18 tys. km zaprojektowanej nowej infrastruktury szerokopasmowego (nie licząc 8 tys. km sieci istniejących, które zasilą projekty) gotowe było 2,24 tys. km. Według ostatnich danych jest to 3,88 tys., czyli około 21,5 proc. całego planu.
Na jego pełną realizację czasu jest coraz mniej: w przypadku większości województw termin mija w 2015 r., a na razie zakończono jeden projekt – „Szerokopasmowe Lubuskie".
Resort cyfryzacji nadal liczy, że terminów uda się dotrzymać. – Zgodnie z danymi przekazanymi przez samorządy województw prace budowlane we wszystkich projektach budowy regionalnych sieci szerokopasmowych wkroczyły w fazę wykonawczą – informuje Artur Koziołek, rzecznik MAiC. Podaje także, że rzeczywista liczba kilometrów jest wyższa, ponieważ sumaryczna liczba kilometrów nie uwzględnia odcinków zgłoszonych do odbioru, a więc faktycznie wybudowanych, ale nie odebranych formalnie protokołem odbioru. – Prace budowlane trwają na ponad 3,15 tys. km – mówi rzecznik.