Polskie Górnictwo naftowe i Gazownictwo na pytanie „Rzeczpospolitej" : czy firma rozmawia z Rosjanami o kolejnej obniżce cen za importowany gaz odpowiedziała : W listopadzie br otwiera się okienko negocjacyjne w ramach kontraktu jamalskiego, które pozwala spółce na prowadzenie negocjacji wszelkich zapisów kontraktowych, w tym także ceny paliwa gazowego.
W październiku, na londyńskiej giełdzie gaz staniał o 6,2 proc. To powoduje, że tańsza jest produkcja prądu. Ale tanieje także węgiel kamienny.
— To powoduje silną presję na ceny węgla - uważa Thomas Pugh, analityk rynków surowcowych w Capital Economics. Wskazuje on również na to, że podczas konfliktu zbrojnego na wschodniej Ukrainie kraje europejskie starały się zgromadzić jak najwięcej węgla, żeby zabezpieczyć się przed przerwami w dostawach. Teraz mają pełne magazyny i niemal pewność,że nośników energii tej zimy nie zabraknie.
Po podpisaniu kontraktu między Rosją a Ukrainą na zimowe dostawy gazu, jeszcze w ostatni piątek, natychmiast spadły ceny węgla kamiennego na giełdzie w Londynie spadła do 71,55 dol. za tonę ( mniej o 1,3 proc.), co spowodowało,że w ciągu października cena tego surowca obniżyła się o 3,3 proc.
Ale ceny węgla spadały już od 2013 roku, bo Europejczycy coraz mniej korzystają z tego surowca do produkowania energii, a prognozy mówią o o spadających cenach i o malejącym popycie. Zdaniem analityków nie ma już szans na powrót do węglowego boomu w latach 2011/12. W latach 1995-2014 popyt na węgiel w Europie spadł o 21 proc., a udział tego surowca w produkcji energii zmniejszył się z 39 proc w 1990 do 25 proc. w 2010. Zresztą były to lata kryzysowe i w Europie drastycznie spadł popyt na energię w ogóle. W 2008 roku za pozwolenie na emisję CO2 kosztowało 30 euro, a w pięć lat później już tylko 5 euro, więc kary za zanieczyszczanie środowiska były mniej dotkliwe. To zapotrzebowanie na energię spadało jeszcze w roku 2013.