Jak ujawnił podczas konferencji Power Ring 2014 minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński, największa grupa energetyczna podpisze wkrótce z BGK umowę opiewającą na 1 mld zł. Z naszych informacji wynika, że nastąpi to w przyszłym tygodniu.

Dzięki temu PGE będzie miała zapewnioną jedną czwartą budżetu potrzebnego na wybudowanie bloku węglowego o mocy 450 MW w Elektrowni Turów. Prace przy tym projekcie ruszyły na początku grudnia, a pierwszy prąd do odbiorców z tej siłowni popłynie w trzecim kwartale 2019 r.

– Polska jest dziś największym energetycznym placem budowy w Europie. Spółki Skarbu Państwa z tego sektora do 2020 r. zainwestują 114 mld zł – przypominał Karpiński. Szef resortu skarbu zaznaczał przy tym, że już teraz prowadzone są inwestycje o wartości 30 mld zł.

Wskazał przy tym, że już teraz Polskie Inwestycje Rozwojowe, które są jednym z filarów programu „Inwestycje Polskie" (drugim jest BGK) angażują się w budowę nowych mocy. Chodzi tu m.in. o porozumienie PIR i Tauronu w sprawie finansowania budowy bloku gazowo-parowego o mocy 413 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie. Wartość przedsięwzięcia ma przekroczyć 1,5 mld zł, a udział PIR wyniesie 750 mln zł. Blok ma rozpocząć pracę pod koniec 2018 r.

Uczestnicy Power Ring zwracali uwagę na potrzebę wykorzystania także środków unijnych zarówno na rozwijanie nowych mocy i modernizowanie tych wysłużonych, jak i rozwój nowoczesnych technologii, np. w zakresie ograniczania emisyjności produkcji energii, której ok. 90 proc. pochodzi dziś z węgla.

By to ułatwić energetyczne spółki państwowe wspólnie z prywatnymi opracowały program badawczo-rozwojowy. Studium jego wykonalności zostało wczoraj złożone do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Jeżeli wniosek będzie zaakceptowany, w ramach programu „Inteligentny rozwój" będzie mógł powstać sektorowy program dedykowany energetyce – dodał Karpiński.

Jak zaznaczała Maria Wasiak, minister Infrastruktury i Rozwoju, na zmniejszenie emisyjności polskiej gospodarki i promowanie zrównoważonego transportu w latach 2014–2020 zostanie przeznaczone 33 mld euro.