- Opublikowanie raportu kwartalnego nastąpiło wskutek pomyłki pracownika, który omyłkowo wysłał raport okresowy przed planowanym dniem publikacji – wyjaśnia w specjalnym oświadczeniu Jacek Dziedzic, prezes Eko Exportu. Zapewnił, że dane zawarte w opublikowanym sprawozdaniu finansowym są prawidłowe i nie będą podlegały żadnej korekcie w terminie późniejszym. - Jednocześnie pragnę zapewnić, że nie było w żadnym wypadku intencją emitenta wprowadzenie w błąd akcjonariuszy, a zaistniała sytuacją jest jedynie wynikiem niedopatrzenia stojącego po stronie pracownika emitenta – dodał Dziedzic.

Wyniki spółki pozyskującej i przetwarzającej tzw. mikrosferę (odpad powstający ze spalania węgla w elektrowniach) za I kwartał tego roku nie zachwyciły. Przychody Eko Exportu spadły o 13 proc., do 5,1 mln zł, w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. W tym samym czasie zysk netto spółki skurczył się o 45 proc. i sięgnął 1,5 mln zł.

Zarząd tłumaczy, że porównywanie I kwartału 2015 r. do I kwartału 2014 jest trudne. Przed rokiem obserwowaliśmy bowiem bardzo wysokie ceny sprzedaży szarej mikrosfery frakcji 500 mikronów, a właśnie sprzedaż tego produktu była wówczas o 25 proc. wyższa niż w tym roku. Natomiast – jak wyjaśnia zarząd - od II kwartału 2014 r. ceny sprzedaży tej mikrosfery, w związku ze spadkiem cen ropy naftowej na rynku światowym, spadły o około 20 – 25 proc. i w praktyce utrzymują się do dnia dzisiejszego na tym poziomie.

Równocześnie w I kwartale 2015r. wzrósł udział sprzedaży białej mikrosfery - droższej w sprzedaży, a tańszej w produkcji. Zarząd Eko Exportu spodziewa się, że już od II kwartału prawie 100 proc. dostaw będzie stanowiła mikrosfera biała sucha. Jest to efekt uruchomienia w Kazachstanie bardzo nowoczesnej suszarni. Obniżce ulegną koszty transportu, jak też odpadną w Bielsku-Białej koszty suszenia, które były do tej pory trzecią znaczącą pozycją kosztową zaraz po kosztach surowca i jego transportu. Spółka liczy na to, że udział białej mikrosfery, w związku z uruchomieniem zakładu w Astanie wraz z suszarnią, wzrośnie do minimum 50 proc. i pozytywnie przełoży się na wyniki finansowe.