Wenezuela walczy o 100 dolarów

Wenezuela dąży do zawarcia przez kraje OPEC i spoza kartelu nowego porozumienia mającego ustabilizować cenę ropy — oświadczył prezydent Nicolas Maduro. To wyraźna wskazówka, że chce doprowadzić do powrotu do 100 dolarów za baryłkę

Aktualizacja: 18.05.2015 10:37 Publikacja: 18.05.2015 10:30

Wenezuela walczy o 100 dolarów

Foto: Bloomberg

Wenezuela cierpiąca na chroniczny brak gotówki była zawsze jastrzębiem cenowym, teraz ostra recesja i braki towarów na rynku zmusiły Maduro do szukania sposobów ożywienia rynku ropy. — Pracujemy obecnie nad porozumieniem, do którego mam nadzieję dojdzie w czerwcu, dotyczącego ogłoszenia przez OPEC i i kilka najważniejszych krajów naftowych na świecie dokończenia ustabilizowania rynku w drugim półroczu — oświadczył po spotkaniu z emirem Kataru.

Nie wiadomo, na ile te działania mogą być teraz skuteczne, gdy cena ropy Brent odbiła się od najniższej w styczniu i waha się koło 65 dolarów.

W kwietniu przedstawiciele władz Rosji mówili o bezprecedensowo intensywnych konsultacjach z krajami OPEC, ale nie pojawiły się konkretne wyniki tych dyskusji. Rosja, drugi producent ropy na świecie, nie zdradza oznak, by zamierzała zmniejszyć jej wydobycie.

- W najlepszym interesie Wenezueli i OPEC jest, by cena ropy ustabilizowała się w średnim terminie na poziomie 100 dolarów — powiedział Maduro. Taki pogląd jest jednak sprzeczny z nastawieniem wielu członków kartelu, bo większość z nich nie spodziewa się takiej ceny w najbliższych latach. Niektórzy przedstawiciele OPEC mówią, że najważniejsi członkowie znad Zatoki mają nadzieję, że cena ta dojdzie do ok. 70 dolarów, zgodnie z prognozami analityków dla 2016 r. Sam Maduro mówił w styczniu, że cena nie wróci do 100 dolarów.

Przedstawiciele OPEC zbierają się na zwykłej sesji 5 czerwca w Wiedniu. Na posiedzeniu w listopadzie kartel odrzucił apele jastrzębi cenowych, w tym Wenezueli, o zmniejszenie wydobycia. Minister ds. naftowych Arabii Saudyjskiej, Ali al Naimi mówił w ostatnich miesiącach, że jest otwarty na współpracę z krajami spoza kartelu nad ustabilizowaniem rynku, ale OPEC nie będzie zmniejszać wydobycia, jeśli inni tego też nie zrobią.

Krajom OPEC i spoza kartelu udało się 15 lat temu zmniejszyć wspólnie pompowanie dla ratowania cen, które zmalały do 10 dolarów, ale też wielu analityków wątpi w polityczną wolę powtórzenia tego. Zastanawiają się też, czy kraje Zatoki uwierzą w jakikolwiek obietnice mniejszego wydobycia.

Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP
Biznes
Komputronik pozyskał inwestora. Kurs szybuje
Biznes
Jak obniżyć ceny mieszkań? Cła na nawozy i plan podatkowy Trumpa
Biznes
Będą cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Grupa Azoty częściowo zadowolona