Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 20.10.2015 22:00 Publikacja: 20.10.2015 22:00
Foto: Bloomberg
Środowisko biznesowe zwykło uważać, że nadmierna kontrola rynku przez zbyt szczegółowe i restrykcyjne przepisy przynosi skutki odwrotne do zamierzonych. Tymczasem doświadczenia światowego kryzysu finansowego pokazały, że brak właściwego nadzoru również może prowadzić do powstawania sytuacji zagrażających stabilności gospodarki. O tym oraz wielu innych zagadnieniach dyskutowali uczestnicy konferencji „Nowoczesne rady nadzorcze".
Dan Koningsburg, dyrektor zarządzający Globalnego Centrum ds. Ładu Korporacyjnego Deloitte, w swoim wystąpieniu skupił się na pięciu – jego zdaniem najważniejszych – światowych trendach zachodzących w obszarze corporate governance. Na wstępie odniósł się do Polski, zauważając, że z biegiem lat wzrasta liczba tzw. niezależnych członków zasiadających w radach nadzorczych. Drugim trendem, tym razem globalnym, jest zmieniający się sposób podejścia rad nadzorczych do kwestii zarządzania ryzykiem. Kolejnym poruszonym aspektem była różnorodność składu rad nadzorczych pod względem narodowościowym czy płciowym (aktywizacja kobiet). Czwarty trend dostrzeżony przez eksperta to kwestia sukcesji kadrowej – Koningsburg zwrócił uwagę na coraz krótszy okres sprawowania funkcji w spółkach. Ostatni, piąty trend dotyczył roli akcjonariuszy. Ekspert zauważył, że skraca się czas ich obecności w spółce m.in. za sprawą popularyzacji tzw. handlu wysokich częstotliwości (ang. HFT). To zaś sprawia, że zmniejsza się ich zaangażowanie w losy przedsiębiorstwa.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Moc i przyspieszenie w przypadku samochodu są ważne, ale coraz częściej przy jego wyborze kierujemy się wyglądem, przestronnością, funkcjonalnością no i kosztami użytkowania. Gdy design idzie w parze z osiągami a nad wszystkim unosi się ekonomia, mamy auto idealne. Czy taka jest nowa Skoda Kodiaq?
Skoda postanowiła połączyć zalety samochodu elektrycznego z zasięgiem napędu spalinowego. Pod jedną i tą samą maską nowego Superba zmieściła obie technologie. Powstało idealne połączenie między teraźniejszością a przyszłością.
Prokuratura zatrzymała Janusza P. w czwartek, ale świadków przesłuchuje już od ponad roku. W tle 10 tys. poszkodowanych i ponad 350 mln zł długów wobec wierzycieli, urzędu skarbowego i ZUS.
Sześć koncernów państwowych trafiło do dziesiątki najbardziej stratnych firm Rosji. Na czele największy przegrany wojny Putina - Gazprom.
Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Lublinie Janusza P. i Przemysława B. oraz w Biłgoraju Zbigniewa B. Śledztwo dotyczy uzasadnionego podejrzenia oszustwa znacznej wartości - poinformował rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.
W rosyjskiej zbrojeniówce nie ma komu pracować. Brakuje wykwalifikowanej kadry. Mężczyźni trafili na rozpętaną przez Putina wojnę lub uciekli za granicę przed poborem. Największe problemy ma koncern Kałasznikow - koordynator całej wojennej produkcji Rosji.
Starają się łączyć zawodowe wyzwania z prywatnym życiem i świetnie realizują się jako kobiety aktywne. Poszukują pracy, w której nie zostaną zamknięte na lata w jednej, określonej funkcji. Dlatego szukają firm nowoczesnych i otwartych na świat, doceniających różnorodność. Poznajcie kobiety polskiej spółki Bacteromic, która walczy z problemem antybiotykooporności.
ECO CLEAN ENERGY S.A. to lider i ekspert w dziedzinie zielonej energii. Nasza misja to realizacja zrównoważonej i odpowiedzialnej wobec społeczeństwa i środowiska naturalnego gospodarki odpadami. Nasze instalacje spełniające wymogi dyrektywy BAT są przykładem innowacyjnej i energooszczędnej technologii, która przekształca odpady w cenną energię cieplną i elektryczną w sposób przyjazny dla środowiska.
W samym środku jesieni Warszawa gości imprezę o szczególnym znaczeniu w historii europejskiej muzyki. To Jazz Jamboree, żywa legenda mimo emerytalnego wieku 66 lat. Podobnie jak pierwszy festiwal Jazz Jamboree w 1958 roku, tak i tegoroczny odbędzie się w Klubie „Stodoła” (choć o innych lokalizacjach). W programie nowatorskie, eksperymentalne brzmienia z elementami wielu gatunków muzycznych, legendarni wykonawcy, w tym jeden stulatek(!), i nowe, ale już uznane nazwiska.
W e-commerce każda minuta przestoju może przynieść firmie poważne straty. Szczególnie w okresach wzmożonej sprzedaży, takich jak święta czy inne sezonowe promocje, systemy IT muszą działać bez zarzutu. Awaria trwająca zaledwie 30 minut może nie tylko spowodować straty finansowe, ale także zniszczyć reputację firmy. Stabilność i bezpieczeństwo rozwiązań IT są więc absolutną koniecznością, a wybór solidnych technologii i systemów takich jak BaseLinker ma kluczowe znaczenie dla każdego biznesu działającego w internecie.
W jaki sposób współczesne banki w Europie Środkowo-Wschodniej mogą sprawnie przejść przez proces cyfrowej transformacji? Oto pięć przykładów modernizacji systemów bankowych, przeprowadzonych przez GFT Poland w europejskich instytucjach.
Jesień to czas, kiedy kultura w Warszawie nabiera wyjątkowego blasku. Październik w Teatrze Polonia i OCH-Teatrze, dwóch flagowych scenach Krystyny Jandy, obiecuje czas pełen emocji, refleksji i humoru. Repertuar zadowoli zarówno miłośników komedii, jak i poważnych dramatów. W szczególności warto zwrócić uwagę na cztery wyjątkowe spektakle: "Okno na parlament", "Życie pani Pomsel", "Pan Hoho" oraz "Minetti. Portret artysty z czasów starości".
Rośnie import cementu do Polski spoza UE. Tamtejsi producenci nie są obciążani opłatami za emisję czy kosztami transformacji energetycznej. To rodzi nieuczciwą konkurencję. Co można z nią zrobić – zastanawiali się uczestnicy debaty „Budownictwo jak rolnictwo. Czy CBAM, czyli tzw. cło węglowe, jest wystarczającą ochroną dla polskich producentów cementu?”
Volkswagen ID.7 z zasięgiem ponad 700 km, Audi e-tron GT z mocą ładowania 320 kW, do tego po raz pierwszy w Polsce nowa elektryczna Cupra Tavascan i najmocniejszy w historii Bulli, czyli ID.Buzz GTX. Grupa Volkswagen nie zwalnia w elektromobilności i przełamuje kolejne bariery. Najlepszą okazją do prezentacji swoich nowości, a także nakreślenia wizji przyszłości był Kongres Nowej Mobilności w Łodzi.
Mimo drastycznie różnego otoczenia rynkowego notowani budowniczowie mieszkań zdołali utrzymać dobrą rentowność.
Lokale inwestycyjne nie mogą już mieć mniej niż 25 mkw. Czy te powstałe na starych zasadach mocno zdrożeją, bo oferta będzie limitowana?
Redukcja odpadów, prąd ze źródeł odnawialnych, materiały biurowe z recyklingu. Firmy i budynki są coraz bardziej eko.
Nasz rynek nieruchomości magazynowo-przemysłowych jest jednym z najlepszych miejsc dla graczy zainteresowanych relokacją – wynika z raportu Savills.
Rozbiórkę, która wiąże się z trwałą zmianą rzeczywistego stanu obiektu, można skutecznie zatrzymać na czas procesu.
Koszty budowy domu rosną. Droższe są m.in. działki. Warto czekać na rządowy program dopłat „Na start”? Czy tani kredyt zrekompensowałby wzrost kosztów inwestycji?
Sprzedaż mieszkania z zyskiem nie zawsze oznacza konieczność zapłaty podatku. U podatników wciąż pojawiają się wątpliwości w zakresie stosowania ulgi – pisze partnerka w kancelarii Kancelarii Paczuski Taudul.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Kolejną noc z rzędu rosyjskie drony-kamikadze atakowały Kijów i obwód kijowski.
W debiucie w Lidze Konferencji Europy Jagiellonia Białystok pokonała FC Kopenhaga 2:1. Piękną wyrównującą bramkę dla mistrzów Polski zdobył Afimico Pululu, a wspaniałą, bo decydującą o wygranej - w ostatniej akcji meczu - Darko Churlinov.
Ukraińska strona sugeruje, że w przyszłym roku może odblokować ekshumacje ofiar zbrodni wołyńskiej. Zarówno krewni zamordowanych przez UPA, jak i polski IPN domagają się od Ukrainy konkretnych decyzji.
Legia pokonała przy Łazienkowskiej Betis Sewilla 1:0 i znacznie zwiększyła swoje szanse na awans do kolejnej fazy Ligi Konferencji Europy.
Prawie dwa miesiące temu CNN zwróciło się do wydawcy książki Melanii Trump z prośbą o wywiad z byłą pierwszą damą USA. Po kilku wymianach zdań na temat możliwego wywiadu, wydawca wysłał nietypowe żądanie: wywiad miałby kosztować 250 000 dolarów - informuje CNN.
Pracujemy nad całym pakietem rozwiązań wsparcia budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Wiemy, że ceny mieszkań są wysokie, a dostępność jest mocno ograniczona, co jest pokłosiem wysokich stóp procentowych – powiedział minister finansów Andrzej Domański na antenie RMF FM.
Warszawska prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy w sprawie Łukasza Ż., podejrzanego w sprawie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło 15 września br. Prokuratura informuje też, że na obecnym etapie status podejrzanego w tej sprawie ma jeszcze 5 innych osób.
W sobotę, 5 października rozpocznie się proces zmian w Nowej Lewicy. Za rok o tej porze pod względem wewnętrznym to będzie zupełnie inna partia. Czy to pomoże formacji Czarzastego i Biedronia?
"Trybunał Konstytucyjny postanowił o zabezpieczeniu w sprawie możliwości pociągnięcia Przewodniczącego KRRiT do odpowiedzialności przez Trybunałem Stanu" - poinformował poseł PiS Krzysztof Szczucki.
Idąc śladem słynnych teatrów, Opera Wrocławska postanowiła swój spektakl pokazać na ekranach kinowych. Atutem dla widzów jest gwiazdorska obsada „Toski”: wystąpią Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna.
Podczas przesłuchania przed prokuratorem Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sebastian M. nie przyznał się do spowodowania wypadku na A1 we wrześniu 2023 r. - informuje Prokuratura Krajowa.
Pierwszy od blisko półwiecza strajk dokerów na wschodnim wybrzeżu USA odczują także polscy klienci. Waszyngton ostrzega armatorów aby nie podnosili cen usług.
Utrzymujące się napięcie geopolityczne nie zachęca do podejmowania ryzyka.
– W tej chwili wydaje się, że stopy procentowe będziemy ewentualnie obniżać po marcu, w drugim kwartale 2025 r. – ocenił prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji.
Z liberałami oczywiście wiele spraw, które interesują lewicę, można załatwić. Albo tak nam się wydaje, że można załatwić, bo też widzimy, że żadnych efektów w tych tematach od wielu miesięcy nie ma – mówi Paulina Matysiak w podcaście „Rzecz w tym”.
Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży jest celem zbiórki baterii w Białymstoku. Specjalne zbiórki prowadzone są także przez inne samorządy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas