Reklama
Rozwiń

Rzeczpospolita nagrodziła najlepszych eksporterów

Najlepsi eksporterzy zostali w czwartek w Warszawie nagrodzeni w czasie gali Klubu Eksportera Rzeczpospolitej.

Publikacja: 22.10.2015 19:47

Kierowana przez Tomasza Zaboklickiego Pesa Bydgoszcz zdobyła pierwsze miejsce w kategorii stabilnego

Kierowana przez Tomasza Zaboklickiego Pesa Bydgoszcz zdobyła pierwsze miejsce w kategorii stabilnego lidera eksportu

Foto: Fotorzepa, Wojciech Szabelski WS Wojciech Szabelski

To finał ogłoszonego przez redakcję w sierpniu plebiscytu adresowanego do firm prowadzących działalność eksportową. Blisko pół tysiąca przedsiębiorców, którzy otrzymali od redakcji do wypełnienia ankiety, typowali spośród 130 przedsiębiorstw najlepszych eksporterów.

Wyboru dokonywano w trzech kategoriach: stabilnego lidera eksportu, najbardziej dynamicznego wejścia na zagraniczny rynek, oraz najbardziej innowacyjnego eksportera. Proponowana przez redakcję lista była otwarta: przedsiębiorcy mogli sami typować eksporterów spoza zestawienia, uzasadniając swoją propozycję.

W rankingu stabilnego lidera eksportu pierwsze miejsce zajęła bydgoska firma PESA Bydgoszcz, produkująca pojazdy szynowe. Na drugim miejscy znalazł się Volkswagen Poznań, którego fabryka produkuje lekkie samochody dostawcze Caddy i Transporter. Spółka w przyszłym roku uruchomi drugą fabrykę we Wrześni, gdzie będą produkowane cięższe dostawcze Craftery. Na miejscu trzecim znalazła się Amica Wronki, producent sprzętu gospodarstwa domowego. Dwie kolejne firmy otrzymały wyróżnienia: Ceramika Paradyż oraz Drutex z Bytowa.

W kategorii najdynamiczniejszego wejścia na zagraniczny rynek pierwsze miejsce zajął Drutex, największy producent stolarki otworowej z PCV. Na drugim miejscu sklasyfikowano spółkę CD Projekt, która zajmuje się produkcją gier video. Jej najbardziej znanym produktem a zarazem eksportowym szlagierem jest gra Wiedźmin. Na miejscu trzecim znalazła się bydgoska PESA wraz z producentem autobusów z Bolechowa pod Poznaniem – firmą Solaris Bus & Coach. Wyróżnieni w tej kategorii przyznano Faurecii Gorzów produkującej elementy wnętrza samochodów oraz firmie ZPOW Orzech z Kolbuszowej.

Pierwsze miejsce w kategorii najbardziej innowacyjnego eksportera przypadło firmie Solaris. Firma była jednym z pierwszych w Europie producentów autobusów z napędem hybrydowym, a obecnie produkuje i eksportuje autobusy w pełni elektryczne. Na drugim miejscu znalazł się CD Projekt, a na podium trafiła jeszcze firma kosmetyczna Inglot, produkująca kosmetyki kolorowe. Wyróżnienia przyznano Grupie Velux oraz firmie LUG z Zielonej Góry.

W czasie gali Klubu Eksportera Rzeczpospolitej miały miejsce dwie prezentacje poświęcone rozwojowi sytuacji na największych globalnych rynkach oraz perspektywom międzynarodowego handlu i polskiego eksportu. Przedstawili je pracownicy Banku HSBC: ekonomista James Pomeroy oraz dyrektor rozwoju biznesu na Europę Louis Robinson.

Na zakończenie gali odbyła się debata: „Eksport bez ograniczeń – jak utrzymać tempo wzrostu". Na pytania odpowiadali zaproszeni goście: przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Gospodarki, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych KUKE, Banku HSBC, Euler Hermes, Bisnode, Pracodawców RP, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Biznes
Spotify zirytował turecki rząd. Playlisty obrażają żonę Erdogana
Biznes
Napięcia UE–Chiny. Rozmowa Trumpa i Zełenskiego i szczyt BRICS w Rio
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI