Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 26.10.2015 09:52 Publikacja: 26.10.2015 09:52
Foto: Bloomberg
Zarówno Platforma Obywatelska, jak i Prawo i Sprawiedliwość, które znajdowały się w czołówce przedwyborczych sondaży, mówią jednym głosem w sprawie oparcia naszej energetyki głównie na węglu i konieczności tworzenia grup energetyczno-paliwowych.
Rządowy pomysł łączenia obu sektorów jest wcielany w życie od kilku tygodni. Niepokorni menedżerowie spółek energetycznych, którzy nie chcieli podpisać się bezwarunkowo pod takimi rozwiązaniami, musieli odejść. Ich fotele zajęli ludzie gotowi do wypełniania politycznej woli.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Moc, moment obrotowy i przyspieszenie dzięki nowym technologiom imponują. To wartości, które łatwo można zmierzyć. W nowej Skodzie Superb jest jednak wiele technologii, których nie widać na pierwszy rzut oka, a które podczas jazdy można poczuć.
Czy sześć centymetrów to dużo? W samochodzie to sporo. Nowa Skoda Kodiaq jest większa od poprzedniczki właśnie o te dodatkowe centymetry. Dzięki nim wygospodarowano więcej miejsca dla pasażerów i przestrzeni na bagaże, a bryła dużego SUV-a zyskała na monumentalności.
Business Centre Club (BCC) po raz kolejny zorganizował prestiżowe wydarzenie „BCC For the Future: Liderzy Jutra”, które przyciągnęło czołowych liderów polskiego biznesu, przedstawicieli administracji państwowej oraz ekspertów branżowych. Kongres odbył się 10 i 11 października w Warsaw Presidential Hotel. Na wydarzenie złożyła się konferencja, podczas której kluczowi graczy z różnych sektorów, podzielili się swoją wiedzą i przemyśleniami na temat wyzwań biznesu oraz przyszłości gospodarki oraz gala wręczenia nagrody Wizjonera Polskiej Gospodarki imienia Marka Goliszewskiego, założyciela i wieloletniego prezesa BCC.
Koncerny metalurgiczne Rosji, które już borykają się z gwałtownym spadkiem eksportu w wyniku sankcji, otrzymały nowy cios. Turcja - jeden z głównych klientów hut oligarchów - wprowadza cła na rosyjskie wyroby stalowe.
UOKiK badał, czy producent umówił się z dystrybutorami hurtowymi i autoryzowanymi sprzedawcami na ceny, aby ograniczyć konkurencję na rynku. Urząd nakazał zmianę zasad sprzedaży. I nałożył 6 mln zł kary za wprowadzenie w błąd podczas postępowania.
Jest poniedziałek, 14 października. W dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe wydarzenia gospodarcze.
Eksperci są zgodni: Polska ma szansę stać się liderem rynku zielonego wodoru. Mamy korzystne położenie geograficzne, powstaje infrastruktura, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchamia program wsparcia dla kolejnych inwestycji. Ma szanse, ale na przeszkodzie stoją wewnętrzne regulacje – a w zasadzie ich brak, lub, jak w przypadku ustawy “wiatrakowej” – niesprzyjające przepisy. Czy zaprzepaścimy okazję na energetyczną niezależność?
Respect Energy uruchamia sprzedaż energii pochodzącej z OZE, także dla gospodarstw domowych. Taką ofertę ma już mi.in. Tauron. Enea zapowiedziała, że wypuści swoją jeszcze w tym miesiącu. Mają one być atrakcyjniejsze względem zwykłych taryf.
Trwają rozmowy rządu ze związkami zawodowymi dotyczące umowy o wygaszaniu górnictwa. Związki nie godzą się na ambitniejszą polityką energetyczną i chcą jasnej deklaracji co do realizacji umowy społecznej, która ich zdaniem nie jest respektowana.
Węgiel za 16 lat praktycznie zniknie z mapy polskiej energetyki. Udział węgla kamiennego i brunatnego w łącznej mocy wszystkich elektrowni ma wynieść tylko 4 proc., a wielkość produkcji energii elektrycznej zaledwie 1 proc. To założenia tzw. małej strategii energetycznej, a więc Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu.
Po otrzymaniu wyroku w postępowaniu przed Międzynarodowym Trybunałem Arbitrażowym kontynuujemy pracę z doradcami prawnymi w celu wypłaty zasądzonych kwot. Naszym celem jest możliwość zapewnienia zwrotu akcjonariuszom – wielu z nich jest Polakami – zapowiada Ben Stoikovich, prezes GreenX Metals w pierwszym komentarzu po wygranym arbitrażu międzynarodowym z polskim rządem. Spór dotyczył m.in. koncesji na wydobycie węgla koksującego na Lubelszczyźnie.
Budowę trzech elektrowni jądrowych zakłada tzw. mała strategia energetyczna, a więc Krajowy Plan na Rzecz Energii i Klimatu. Elektrownie miałyby powstać w drugiej połowie lat 30 i na początku lat 40. Rząd nie skreśla projektu w Koninie. Miałby on powstać na przełomie lat 30 i 40.
Do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście miało wpłynąć zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa ws. rzekomego niedopełnia obowiązków przez urzędników Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska ws. wyboru wykonawcy wytycznych środowiskowych dla morskiej energetyki wiatrowej.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczyna konsultacje publiczne ambitnego scenariusza Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu do 2030 r. (tzw. małej strategii energetycznej). Nakłady na nowy miks energetyczny mają wynieść blisko 800 mld zł. Same ceny energii powinny zdaniem resortu spaść dzięki OZE. Resort nie podaje jednak wszystkich kosztów, jak rosnące koszty przesyłu i bilansowania zależnych od pogody źródeł energii.
Sąd Krajowy w Berlinie skazał byłego oficera służby bezpieczeństwa NRD za zabójstwo Czesława Kukuczki na przejściu granicznym pomiędzy NRD a Berlinem Zachodnim.
InPost kieruje rekordowe zyski na zakupy i zamierza nabyć brakujące mu 70 proc. akcji spółki logistycznej Menzies.
Po kilku latach ogromnego zainteresowania roślinnymi odpowiednikami produktów zwierzęcych kategoria ta kurczy się, także z powodu wyższych cen. A notowania producentów takich wyrobów jak Beyond Meat dołują na giełdzie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Minister obrony Estonii deklaruje, że jego kraj może dokonać zakupu uzbrojenia na Ukrainie.
Sąd w Berlinie skazał w poniedziałek na 10 lat więzienia byłego funkcjonariusza Stasi, który w 1974 r. zabił Polaka, Czesława Kukuczkę, podczas próby przedostania się z NRD do Berlina Zachodniego.
Budowę obiektu BTS o powierzchni 8,8 tys. mkw. rozpoczyna w Żarach firma Panattoni. To obiekt dla Valmet Automotive.
Co najmniej 18 osób zginęło w izraelskim nalocie na miasteczko Aitou na północy Libanu. To pierwszy izraelski atak w tej części kraju. Aitou jest w większości zamieszkane przez chrześcijan-maronitów.
W ciągu pierwszych trzech i pół roku kadencji prezydenta Joe Bidena i wiceprezydent Kamali Harris, indeks S&P 500 zyskał 50,1 proc. W podobnym okresie rządów Donalda Trumpa wzrósł on natomiast o 53,1 proc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas