Posłanka Gabriela Lenartowicz (PO) uzyskała w resorcie klimatu i środowiska założenia do projektu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP), które będą dyskutowane na jednym z kolejnych posiedzeń podkomisji stałej do spraw monitorowania odpadami. Miało to być tematem spotkania tego zespołu już w czwartek, ale posłanka Lenartowicz rozesłała w poniedziałek projekt do uczestników komisji i poprosiła o uwagi do końca lutego.
Czego dotyczy ROP?
System ROP, nad którym obecnie pracuje MKiŚ Rzeczpospolita opisywała już po pierwszej jego prezentacji pod koniec stycznia. Dotyczy jedynie opakowań, więc już nie zmieni systemu kaucyjnego i losu tysięcy butelek i puszek, które codziennie są w obiegu w Polsce, nie dotyczy też sprzętu elektrycznego czy elektronicznego.
Pierwsze założenia ROP zostały zaprezentowane na spotkaniu zespołu doradczego MKiŚ. Resort zdecydował się powierzyć rolę operatora systemu Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To na rachunek tego funduszu producenci będą przekazywali opłaty za wprowadzanie na rynek opakowania, w formule opłaty publicznoprawnej. Jakiej wysokości to będą koszty – będzie określał rozporządzeniem Minister Klimatu i Środowiska, w oparciu o dane dotyczące kosztów zagospodarowania poszczególnych strumieni odpadów opakowaniowych. Czyli w uproszczeniu – minister zdecyduje o opłatach ponoszonych przez producentów, na podstawie tego, ile kosztuje przetworzenie w branży odpadów różnego rodzaju surowców opakowaniowych, w tym tworzyw sztucznych, kartonu etc., a także tego, czy te opakowania spełniają wymogi ekomodulacji i ułatwiają ich recykling. To zachęta, która za pomocą możliwości zmniejszenia wysokości opłat, ma zachęcić producentów do pakowania swoich towarów w opakowania bardziej przyjazne dla środowiska i potrzeb gospodarki obiegu zamkniętego.
Resort zapowiada także przejęcie przez operatora, czyli NFOŚiGW, zadania zapewnienia realizacji wymaganych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych i w związku z tym, zapowiada rezygnację z opłaty produktowej nałożonej na wprowadzających. Mimo wszystkich zmian, to gminy zachowają odpowiedzialność organizacyjną za odbieranie i zagospodarowywanie odpadów.
Do kogo będą należały odpady?
To jest ważne pytanie dla wprowadzających. Odpowiedź brzmi – operator nie przejmie własności odpadów na jakimkolwiek etapie, nie będzie też mógł zobowiązywać posiadaczy odpadów do przekazania ich konkretnym odbiorcom.