Ćwierć miliona elektrycznych aut dla Chin

Konsorcjum, które przejęło szwedzkiego Saaba z zamiarem produkcji aut elektrycznych podało o pierwszym kontrakcie, ogromnym zamówieniu takich pojazdów za 12 mld dolarów dla chińskiej firmy rent-a-car

Publikacja: 20.12.2015 16:17

Ćwierć miliona elektrycznych aut dla Chin

Foto: Bloomberg

Zamówienie 250 tys. samochodów elektrycznych, w tym 150 tys. będących pochodną modelu 9-3, jest bez precedensu, bo w końcu 2014 r. było na świecie tylko 665 tys. samochodów elektrycznych i 83 tys. w Chinach — według Międzynarodowej Agencji Energetycznej MAE.

Spółka NEVS (National Electric Vehicle Sweden) powstała z części aktywów Saaba, jest kontrolowana przez chińskich inwestorów, spółkę holdingową National Modern Energy Holdings z Hongkongu, Państwowy Ośrodek Badania IT SRIT z Pekinu i wolnocłową strefę rozwoju przemysłu high-tech Bonhai THT z Tiencinu. Poinformowała, że natychmiast zatrudni w Szwecji kilkuset pracowników, aby wywiązać się z zamówienia złożonego przez chińską firmę wynajmu ekologicznych pojazdów, Panda New Energy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Biznes
Trump straszy UE, Ryanair wraca do Modlina, KE planuje nowe podatki
Biznes
Będzie drastyczna unijna podwyżka akcyzy na papierosy? Okoniem staje Szwecja
Biznes
Cenny ręcznik z Wimbledonu. Iga Świątek rozsławiła nie tylko kluski z truskawkami
Biznes
Polskie start-upy bez pieniędzy, odbudowa Ukrainy i współpraca Paryża z Londynem
Biznes
Pepco więcej sprzedaje i rusza ze skupem akcji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama