Nowe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów i rencistów

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów. Dolna granica zarobków, które można osiągnąć, przekroczy 5,7 tys. zł brutto, a górna 10,5 tys. zł brutto.

Publikacja: 28.05.2024 21:00

Emeryci i renciści dorabiający do otrzymywanych świadczeń od 1 czerwca powinni zwracać uwagę na nowe

Emeryci i renciści dorabiający do otrzymywanych świadczeń od 1 czerwca powinni zwracać uwagę na nowe limity dodatkowych zarobków

Foto: AdobeStock

Materiał partnera: ZUS

Osoby, które dorabiają do wcześniejszej emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty rodzinnej, muszą uważać na graniczne kwoty przychodu. Po ich przekroczeniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie.

– Od 1 czerwca pierwszy próg (70 proc. przeciętnego wynagrodzenia) zwiększy się o około 425 zł, a drugi (130 proc. tego wynagrodzenia) o niemal 790 zł brutto – informuje Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS.

Kiedy ZUS może zmniejszyć albo zawiesić świadczenie

Limity zarobkowe zmieniają się cztery razy w roku. Przez najbliższe trzy miesiące, czyli od czerwca do sierpnia br., granicą bezpiecznego dorabiania jest kwota 5703,20 zł brutto. Zarobki do tej kwoty miesięcznie nie spowodują zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury lub renty.

– Jeśli miesięczny przychód – na przykład z umowy o pracę – przekroczy 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli od 1 czerwca 10 591,60 zł brutto, to ZUS może zawiesić wypłacane świadczenie – wyjaśnia rzecznik.

Natomiast w sytuacji, gdy przychód będzie wyższy niż 5703,20 zł brutto, ale niższy niż 10 591,60 zł brutto, ZUS może zmniejszyć wypłacane świadczenie o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia, która wynosi:

∑ 890,63 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,

∑ 668,01 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,

∑ 757,08 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Kto można dorabiać bez ograniczeń

Limity zarobkowe nie obowiązują emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn).

Wyjątek od tej zasady stanowią jedynie seniorzy, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1780,96 zł brutto). Wówczas – jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury – to świadczenie za dany okres będzie wypłacane w niższej kwocie, to jest bez dopłaty do minimum.

Zarobkować bez ograniczeń mogą również niektórzy renciści.

Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową.

Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

Limitami przychodów nie muszą przejmować się także osoby pobierające rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

Materiał partnera: ZUS

Biznes
Awantura o CyberTarczę. Wicepremier: korporacje nie będą uczyć rządu
Biznes
Operator Disneylandu nie uznawał zawartych umów. Zapłaci dwie grzywny
Biznes
Aktualna lista wstydu. Wiemy, które firmy nadal handlują z Rosją
Biznes
WHO ostrzega przed podróbkami Ozempicu. Mogą być bardzo szkodliwe
Biznes
Zmiany w kaucjach pod dyktando odpadów. Posłanka PO forsuje zmiany
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży