PGE zamierza inwestować w farmy słoneczne

Polska Grupa Energetyczna jest zainteresowana rozwojem kolejnych farm słonecznych o niewielkich mocach – wynika z informacji, do których dotarła „Rzeczpospolita".

Publikacja: 04.01.2016 20:00

PGE zamierza inwestować w farmy słoneczne

Foto: Bloomberg

Plany te mogą zostać wpisane do przygotowywanej od kilku miesięcy aktualizacji strategii największej w kraju grupy energetycznej.

Chodzi zarówno o projekty, które mają być kupowane na rynku od deweloperów, jak i rozwój własnych małych elektrowni fotowoltaicznych, tj. wykorzystujących promieniowanie słoneczne do produkcji prądu.

Jeśli chodzi o własne projekty, to PGE zleciła badanie kilkunastu potencjalnych lokalizacji pod wybudowanie takich siłowni o mocach nieprzekraczających 1 MW.

Z naszych informacji wynika jednak, że spółka poszukuje także gotowych projektów. A chętnych do sprzedaży nie brakuje. – Dzisiaj na rynku na różnych etapach realizacji znajdują się projekty elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 140 MW. Zostały one przygotowane przez deweloperów pod system aukcyjny. Część z nich pamięta czasy poprzedniej wersji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) z przełomu lat 2012–2013, ze zróżnicowanymi technologicznie świadectwami pochodzenia – twierdzi Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Zdaniem Wiśniewskiego PGE jest tylko jedną ze spółek państwowych zainteresowanych rozwojem na rynku farm słonecznych do 1 MW. Obok niej wymienia Energę oraz PGNiG Termikę. Firmy interesują się tym segmentem rynku, ponieważ na projekty do 1 MW przewidziano w aukcjach na zielone moce 25 proc. całego wsparcia i ten obszar rynku może z czasem zostać zdominowany właśnie przez fotowoltaikę.

Ekspert zauważa jednak, że na razie żaden z koncernów energetycznych nie ma podstaw prawnych, by decydować się na rozwój biznesu w tej dziedzinie. Przypomina bowiem, że pod koniec roku parlament przesunął wejście w życie zasadniczej części ustawy o OZE o co najmniej sześć miesięcy. Jego zdaniem może to być wstęp do zasadniczej zmiany całej ustawy.

Prawdopodobnie od kierunku wyznaczonego przez rząd zależeć będzie, czy i w jakim zakresie plany PGE zostaną wpisane do strategii.

Przypomnijmy, że największy wytwórca energii i prądu w połowie października 2015 r. uruchomił pierwszą testową farmę słoneczną o mocy 0,6 MW. Rocznie produkować ma ona co najmniej 550 MWh energii.

Farmę postawiła kosztem 2,8 mln zł spółka zależna – PGE Energia Odnawialna, w której skupione są aktywa związane z produkcją zielonej energii. Dofinansowanie tej inwestycji ze środków WFOŚiGW w Katowicach sięgnęło ponad 624 tys. zł.

Z kolei Energa ma już dwie farmy fotowoltaiczne w swoim portfelu.

Biznes
Gdzie wypoczywa dwór Władimira Putina i objęci sankcjami oligarchowie?
Biznes
Eksperci krytycznie o wydatkach Europy na zbrojenia. Im bliżej Rosji, tym lepiej
Biznes
Konflikt Indii z Pakistanem. Rozmowy Chin i USA. Obniżka stóp procentowych
Biznes
Impact’25 i Obama. Co wydarzy się w Poznaniu?
Biznes
Paraliż lotnisk i internetu w Rosji. 60 tysięcy pasażerów utknęło
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku