System kaucyjny: z systemu odpadnie VAT, wejdą opakowania standardowe

Kaucja pójdzie „za napojem” i nie będzie obciążona podatkiem VAT, a system wejdzie w życie od stycznia 2025 r. – tak wygląda propozycja nowelizacji projektu systemu kaucyjnego. Resort klimatu zapowiada też opakowania standardowe.

Publikacja: 07.03.2024 11:10

Kaucja pójdzie „za napojem” i nie będzie obciążona podatkiem VAT

Kaucja pójdzie „za napojem” i nie będzie obciążona podatkiem VAT

Foto: Adobe Stock

- Mam nadzieję ze 1 stycznia 2025 r. ten system zostanie wdrożony, dajemy sobie rok na nauczenie się tego systemu – zapowiedziała Anita Sowińska, wiceminister klimatu i środowiska.

Branża spożywcza, w tym głównie producenci napojów oraz wielki handel, domagali się od dawna opóźnienia wdrożenia systemu kaucyjnego, jednak nie udało im się tego przeforsować.

Czytaj więcej

Zmiany w systemie gospodarowania odpadami

- Nie przewiduję opóźnienia wdrożenia tego systemu o rok z dwóch powodów.  Po pierwsze, w tej chwili część przedsiębiorców się już przygotowuje -to przyszli operatorzy, sklepy, które inwestują w butelkomaty czy systemy komputerowe — powiedziała Anita Sowińska, wiceminister klimatu i środowiska. 

— Drugim ważnym powodem jest oczekiwanie społeczne, że w końcu zaczniemy zbierać te butelki, tak jak to się dzieje w innych krajach. Ponad 85 proc. Polek i Polaków chce systemu kaucyjnego – dodała Sowińska.

Polacy czekają na system kaucyjny

Do ministerstwa trafiły już dwa wnioski nowych operatorów systemu kaucyjnego (według ustaleń redakcji chodzi o firmy Zwrotka i PolKa). Nie poinformowano jednak, na jakim etapie jest proces przyznawania im licencji.

Ważną zmianą jest, że do systemu kaucyjnego została włączona gastronomia, firmy cateringowe i hotele, czyli branża HoReCa. – To był jeden z ważniejszych postulatów przyjętych na spotkaniu konsultacyjnym w tym tygodniu – powiedziała Sowińska. To wynika z połączenia kaucji z systemem sprzedaży: każdy, kto sprzedaje napój, pobiera kaucję. Czyli producent sprzedaje z kaucją do hurtownika, a ten pobiera kaucję od kolejnych kupujących. 

Ministerstwo klimatu wyszło naprzeciw wielu oczekiwaniom branży, w tym zwolnienia tego rozwiązania z podatku VAT. - Spełniliśmy postulat zwolnienia kaucji z VAT. Chcemy, by system kaucyjny był bezpieczny i przyjazny. Kaucja będzie szła za butelką – mówiła Sowińska.

Czytaj więcej

Nierówny wyścig do systemu kaucyjnego. Mały złupi gigantów?

Kogo będzie obowiązywał system kaucyjny

W poprzedniej ustawie małe sklepy nie były zobowiązane do przyjmowania butelek zwrotnych, ale teraz się to zmieni.

Resort ugiął się nieco w sprawie butelek po napojach mlecznych, dlatego wejdą one z opóźnieniem do systemu, czyli od 2026 r. W tym samym roku planowane jest wdrożenie pierwszych opakowań standardowych dla soków, mleka czy napojów alkoholowych. To będzie opcja, nie obowiązek. – Badania w całym cyklu życia produktów wskazują, że to są najbardziej ekologiczne opakowania – mówiła minister Sowińska.

Czytaj więcej

Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling

Na różnej wysokości pozostaną kaucje za opakowania. Za szklane butelki zwrotne to będzie 1 zł, za plastikowe butelki i puszki – po 0,5 zł. Waży się jeszcze kwestia opłaty produktowej, która jest rodzajem „kary” naliczanej za brak zrealizowania właściwego poziomu zbiórek, który od 2025 r. wyniesie 77 proc. Opłata ta wyniesie 0,10 zł za kg, a przy opakowaniach szklanych – tu jeszcze decyzja zostanie podjęta, bo szkło jest cięższe, więc kary byłyby sztucznie „zawyżane”.

Ile kosztować będzie klienta kaucja za butelki

- Opłata produktowa nie jest do końca sprawiedliwa, bo szkło jest cięższe, w przeliczeniu na 1 sztukę opakowania producent wypuszczający opakowania w szkle jest poszkodowany. Przyjrzymy się temu – powiedziała minister. Resort będzie też pracował nad Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producencką, czyli tzw. ROP, której w Polsce za czasów poprzedniego rządu nie udało się wdrożyć.

Czytaj więcej

Unia zmieni rozporządzeniem świat opakowań

- ROP istnieje w Polsce, ale nie w całości. Działa w sensie organizacyjnym, gminy mają obowiązek zbiórek surowców, ale brakuje nam części finansowej tego systemu – wyjaśniała minister. Przychyla się do opinii samorządów, że wdrożenie systemu kaucyjnego może spowodować, iż będą mieli mniej pieniędzy, bo będą pozostanie im mniej wysokiej jakości surowca do sprzedaży. Ale może być też efekt odwrotny, bo gminy ponoszą duże koszty składowania odpadów, a one im odejdą, gdy butelki przestaną trafiać na wysypiska.

- Mam nadzieję ze 1 stycznia 2025 r. ten system zostanie wdrożony, dajemy sobie rok na nauczenie się tego systemu – zapowiedziała Anita Sowińska, wiceminister klimatu i środowiska.

Branża spożywcza, w tym głównie producenci napojów oraz wielki handel, domagali się od dawna opóźnienia wdrożenia systemu kaucyjnego, jednak nie udało im się tego przeforsować.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Najgorzej od pięciu lat. Start-upy mają problem
Materiał partnera
XX Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres MBA
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie
Biznes
Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro
Biznes
Ozempic może ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów