Lego procesuje się z niemiecką firmą o jeden klocek

Lego i niemiecki producent zabawek od lat kłócą się o konkretny element konstrukcyjny. Duńska firma pilnuje restrykcyjnie swoje prawa autorskie do specjalnego kształtu klocków, który utrudnia innym kopiowanie produktów kultowej marki. Spór trafia do sądu UE.

Publikacja: 25.01.2024 10:22

Lego i niemiecki producent zabawek od lat kłócą się o konkretny element konstrukcyjny

Lego i niemiecki producent zabawek od lat kłócą się o konkretny element konstrukcyjny

Foto: Bloomberg

Duński koncern Lego po raz kolejny odniósł sukces w sporze prawnym z konkurentem, który toczył się przez kilka lat przed Trybunałem Unii Europejskiej w Luksemburgu. Sąd potwierdził ochronę patentową konkretnego elementu budulcowego. Duński producent zabawek zarejestrował płaską płytkę z tylko jednym rzędem okrągłych wypustek pośrodku jako patent na projekt w 2010 roku.

Czytaj więcej

Iga Świątek ambasadorką LEGO Polska

Lego wykorzystuje takie rzadkie klocki, zwłaszcza w zestawach budowlanych, aby utrudnić odtworzenie ich unikalnych projektów.

W 2010 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że zwykły klocek Lego nie może zostać zarejestrowany jako znak towarowy, ponieważ jego kształt wynika z jego funkcji technicznej. W efekcie rozpoczął się spór prawny, w którym zapadł już kolejny wyrok.

Lego chroni swoje klocki przed konkurencją

Niemiecka firma Delta Sport Handelskontor złożyła wniosek o unieważnienie patentu na projekt nowego, rzadkiego klocka. Urząd ds. znaków towarowych UE EUIPO w Alicante w Hiszpanii zatwierdził ten wniosek w 2019 r. Lego poszło jednak do sądu. W odpowiedzi na pozew duńskiego producenta zabawek w marcu 2021 r. sąd UE uchylił decyzję urzędu ds. znaków towarowych. EUIPO musiało podjąć decyzję ponownie i tym razem odrzuciło wniosek Delta Sport.

Czytaj więcej

Lego nie przejdzie na ekologiczny plastik, wcale nie jest taki eko

Następnie w 2022 r. niemiecka firma zwróciła się do sądu UE z wnioskiem o uchylenie decyzji EUIPO. Jednak pozew ten został obecnie oddalony. Sąd stwierdził, że ochrona wzoru zostanie unieważniona dopiero wtedy, gdy spod ochrony wyłączone zostaną wszystkie jego cechy. Aby zwolnienie miało na celu ochronę systemów modułowych, token musi spełniać określone wymagania, a mianowicie nowość i niepowtarzalność. Sąd wyjaśnił, że Delta Sport nie udowodniła, że wymogi te nie zostały spełnione. Niemiecka firma ma jeszcze klika dni na odwołanie się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Lego z radością przyjęło tę decyzję. Potwierdza to „nasze głębokie przekonanie, że oryginalne projekty powinny być chronione przed naśladownictwem na mocy przepisów” – poinformował w komunikacie producent zabawek.

Biznes
Grecja rozdaje pieniądze urlopowiczom, którzy stracili wakacje przez pożary
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart
Biznes
Sztuczna inteligencja sprzedaje samochody
Biznes
Polski rynek pracy nie tylko dla Polaków
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Rząd Węgier zachęca biznes do współpracy z Rosją