Fińskie firmy zarabiały na rosyjskiej wojnie, wspomagały zbrojeniówkę

Firmy z Finlandii dostarczyły Rosji sprzęt wykorzystywany do produkcji broni. Dostawy gwałtownie wzrosły wraz z rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ustalili fińscy dziennikarze.

Publikacja: 15.01.2024 20:16

Fińskie firmy zarabiały na rosyjskiej wojnie, wspomagały zbrojeniówkę

Foto: Adobe Stock

Ponad dwadzieścia fińskich firm powiązanych z Moskwą wyeksportowało do Rosji to, co eksperci klasyfikują jako krytyczny sprzęt bojowy. Ich klienci mają powiązania z rosyjskimi służbami i przemysłem zbrojeniowym — ustalili dziennikarze fińskiej gazety Yle.

Ciszej jedziesz, dalej zajedziesz

Wszystkie firmy łączy kilka wspólnych cech: są to małe firmy logistyczno-spedycyjne; ich właścicielami są osoby powiązane z Rosją. Pracują w magazynach i małych biurach, zwłaszcza w południowo-wschodniej Finlandii, w pobliżu granicy z Rosją. Nie rzucają się w oczy.

Tuż przez rosyjską agresją na Ukrainę i w pierwszych miesiącach wojny, wiele z tych firm znacząco zwiększyło swoją sprzedaż. Łączne obroty w 2022 roku wzrosły ponad dwukrotnie. Jak ustalili dziennikarze jedna z tych firm eksportowała m.in. czujniki, silniki wysokoprężne, pompy paliwowe i urządzenia do przenoszenia napędu. Części podobnych towarów znaleziono potem w zniszczonej na Ukrainie rosyjskiej broni i pojazdach.

Czytaj więcej

Góra złota w skarbcu Kremla. Rosja zgromadziła największe rezerwy od 24 lat

Według ekspertów elementy te są ważne dla zdolności rosyjskiej armii do przeprowadzania uderzeń. Tylko nieliczne z nich zostały objęte zachodnimi sankcjami, co ułatwiło ich eksport do Rosji. Dziennikarze odwołują się także do danych dotyczących zamówień rządowych Rosji, z których wynika, że ​​tego typu firmy współpracowały z FSB.

Pośrednicy i handlarze

Spółki te dostarczały także do Rosji sprzęt do celów badań i rozwoju wojskowego oraz do celów wywiadowczych. Na przykład sprzęt do analizy sygnałów, syntezatory częstotliwości, akcesoria do chipów, sprzęt optyczny i woltomierze.

Dziennikarskie śledztwo ujawniło, że ​​niektóre eksportowane towary są stosunkowo zwyczajne, np. części silników, łożyska i zawory. A do funkcjonowania rosyjskiej machiny wojennej potrzebna jest nie tylko broń.

Opisane firmy fińskie albo eksportowały towary bezpośrednio do Rosji, albo działały jako pośrednicy między zagranicznym sprzedawcą a rosyjskim nabywcą. Towary przemieszczały się do Rosji także przez inne kraje, w takim przypadku Finlandia może nie pojawiać się na zgłoszeniach celnych.

Na kilka tygodni przed wybuchem wojny jedna fińska firma była odpowiedzialna za dostawy o wartości ponad 10 milionów euro do klienta powiązanego z rosyjskim przemysłem obronnym. Materiały obejmowały kamery wideo, dyski twarde i inny sprzęt elektroniczny.

Żadna ze spółek nie zgodziła się na rozmowę z dziennikarzami.

Kto wyposaża rosyjską zbrojeniówkę

Komponenty do produkcji rosyjskiej broni docierają do federacji przez takie kraje jak ZEA, Kazachstan, Turcja, Uzbekistan, Kirgistan itp. Jednak w czasie wojny rosyjska zbrojeniówka jest zaopatrywana głównie przez Chiny. Np. od czasu agresji Rosji na Ukrainę chińskie dostawy zaawansowanych obrabiarek wzrosły dziesięciokrotnie.
Chińscy producenci dominują obecnie w handlu precyzyjnymi maszynami sterowanymi komputerowo, niezbędnymi dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Samą broń dostarczają Rosji reżimy - północnokoreański i irański.

Ponad dwadzieścia fińskich firm powiązanych z Moskwą wyeksportowało do Rosji to, co eksperci klasyfikują jako krytyczny sprzęt bojowy. Ich klienci mają powiązania z rosyjskimi służbami i przemysłem zbrojeniowym — ustalili dziennikarze fińskiej gazety Yle.

Ciszej jedziesz, dalej zajedziesz

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Diesel, benzyna, hybryda? Te samochody Polacy kupują najczęściej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Konsument jeszcze nie czuje swej siły w ESG
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły