Wiceprezes Evergrande zatrzymany. Polowanie na menedżerów chińskich gigantów

China Evergrande New Energy Vehicle Group poinformowała, że dyrektor wykonawczy Liu Yongzhuo, który jest wiceprezesem firmy, został zatrzymany. Spowodowało spadek akcji spółki aż o 23% przy wznowieniu handlu po weekendzie. Nie on jeden ma kłopoty ze śledczymi tropiącymi korupcję na najwyższych biznesowych szczeblach.

Publikacja: 08.01.2024 11:04

Polowanie na menedżerów chińskich gigantów, na zdjęciu Liu Yongzhuo

Polowanie na menedżerów chińskich gigantów, na zdjęciu Liu Yongzhuo

Foto: Bloomberg

Dział zajmujący się pojazdami elektrycznymi znajdującego się w trudnej sytuacji dewelopera China Evergrande Group poinformował, że Liu został zatrzymany pod zarzutem „nielegalnych działań”, ale nie podał bliższych szczegółów. Akcje, które w oczekiwaniu na komunikat zostały zawieszone w notowaniach na porannej sesji, spadły do zaledwie 0,32 HKD, ale od tego czasu odrobiły straty i wyrównały do spadku o 1,2% - pisze Reuters.

Czytaj więcej

Chiński bankier podejrzany o korupcję. Władze „czyszczą” sektor bankowy w Chinach

Jak wynika z dokumentów złożonych pod koniec września, Hui Ka Yan, prezes i założyciel macierzystej Grupy Evergrande, najbardziej zadłużonego dewelopera na świecie, również był objęty dochodzeniem w związku z podejrzeniami popełnienia przestępstwa.

Natomiast Tang Shuangning, były przewodniczący i szef partii w gigancie finansowym China Everbright Group, został wydalony z partii z powodu „poważnych naruszeń dyscypliny i prawa” – ogłosiły wspólnie w oświadczeniu Centralna Komisja ds. Kontroli Dyscypliny (CCDI) i Krajowa Komisja Nadzoru. CCDI, która pełni funkcję najwyższego chińskiego organu nadzoru antykorupcyjnego, stwierdziła, że dochodzenie wykazało, że Tang „porzucił swoje obowiązki”, nie podjął działań mających na celu zmniejszenie ryzyka finansowego i przyjął łapówki. Z oświadczenia wynika, że przyjmował fundusze i prezenty, takie jak cenna kaligrafia i obrazy, a także wykorzystywał swoją pozycję do „szukania zysków” od osób, którym pomógł w zdobyciu awansu w pracy.

Polowanie na skorumpowanych menedżerów w Chinach

Agencje podały, że Tang nielegalnie przyjął nawet ogromne ilości pieniędzy i „usług kamerdynerskich”. Władze podały, że przywiózł także do Chin książki uznane za poruszające „poważne kwestie polityczne”. Dochody i majątek, który Tang uzyskał nielegalnie, zostaną skonfiskowane.

Tang był jednym z najbardziej wpływowych liderów biznesu w Chinach, pełniąc w latach 2007–2017 funkcję prezesa China Everbright, jednego z najstarszych i największych państwowych konglomeratów finansowych w kraju. Wcześniej pełnił także funkcję wiceprzewodniczącego Chińskiej Komisji Regulacji Bankowości (CBRC). To kolejny w przeszłości wysoko postawiony dyrektor, który pokłócił się z władzami w Chinach, i drugi z China Everbright, który został zwolniony z partii w ostatnich miesiącach. W kwietniu ubiegłego roku wobec Li Xiaopenga, innego byłego prezesa China Everbright, który zastąpił Tanga, wszczęto śledztwo w związku z podejrzeniem o „poważne naruszenia prawa i dyscypliny” – podała CCDI. Według Xinhua Li został wydalony z partii komunistycznej i aresztowany w październiku za rzekome branie łapówek.

Czytaj więcej

Były prezes chińskiego banku państwowego podejrzany o korupcję

CCDI w zeszłym roku przeprowadziła dochodzenie w sprawie kilkunastu członków kadry kierowniczej wyższego szczebla w najpotężniejszych instytucjach finansowych w kraju. Byli wśród nich Liu Liange, były prezes państwowego Bank of China i Wang Bin, były szef państwowego China Life Insurance, a także Bao Fan, bankier-celebryta i pośrednik w transakcjach technologicznych, który zaginął w lutym ubiegłego roku, a według chińskich mediów państwowych przebywa w areszcie agencji przeciwdziałającej łapówkarstwu. Kierowana przez niego firma inwestycyjna, China Renaissance, wyznaczyła tymczasowego następcę, mianując w październiku pełniącego obowiązki dyrektora generalnego. Zhang Hongli, były dyrektor wyższego szczebla w Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), również był w listopadzie przedmiotem dochodzenia CCDI.

Biznes
Potężne uderzenie w rosyjskie metale. Zabroniony import i handel na giełdach
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Grecja rozdaje pieniądze urlopowiczom, którzy stracili wakacje przez pożary
Biznes
Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart
Biznes
Sztuczna inteligencja sprzedaje samochody
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Polski rynek pracy nie tylko dla Polaków