Założyciel Foxconn jednak nie będzie prezydentem Tajwanu. Niespodziewanie zrezygnował

Miliarder Terry Gou, założyciel głównego dostawcy koncernu Apple, Foxconn, wycofał się z wyścigu o fotel prezydenta Tajwanu, zaledwie kilka godzin przed ostatecznym terminem formalnej rejestracji kandydatów.

Publikacja: 24.11.2023 21:27

Billboard wyborczy przedstawiający założyciela Foxconn, Terry'ego Gou, na budynku w Tajpej na Tajwan

Billboard wyborczy przedstawiający założyciela Foxconn, Terry'ego Gou, na budynku w Tajpej na Tajwanie

Foto: Bloomberg

„Nigdy nie ustąpiłem na polu bitwy w międzynarodowym biznesie” – stwierdził Gou w oświadczeniu, nie podając konkretnego powodu odwrotu. W osobnym poście na Facebooku kandydująca jako wiceprezydent z Gou, Tammy Lai, potwierdziła, że ani jej nazwisko ani Gou „nie pojawi się na karcie do głosowania w 2024 r.”.

Wybory prezydenckie na Tajwanie mają odbyć się 13 stycznia 2024 roku.

Czytaj więcej

Chiny dobrały się do największego producenta iPhone`ów. Zaskakujący powód

Terry Gou, ekscentryczny miliarder, który nie ma doświadczenia politycznego, w sierpniu zgłosił się do wyborów prezydenckich jako kandydat niezależny i ustąpił nawet z zarządu Foxconn – przypomina CNN. Siedemdziesięciolatek kandydował już wcześniej w wyborach w 2019 r. Wycofanie się Gou nastąpiło dzień po tym, jak nie udało mu się dogadać z partiami opozycyjnymi by wystawić jednego wspólnego kandydata w wyborach 2024 roku.

Właściciel Foxconn zrezygnował z wyborów

Gou założył firmę Foxconn, na Tajwanie pod nazwą Hon Hai Precision Industry, w 1974 r. Wkrótce po ogłoszeniu swojej chęci wystartowania w wyborach chińskie media państwowe poinformowały, że władze Chin prowadzą dochodzenie w sprawie Foxconn w związku z nieprawidłowościami użytkowania gruntów i problemami podatkowymi.

Dochodzenie wszczęto kilka tygodni po tym, jak Gou podkreślił, że Pekin nie będzie wywierał na niego nacisków, pomimo jego szeroko zakrojonej działalności biznesowej w tym kraju. „Jeśli chiński reżim komunistyczny powie: «Jeśli mnie nie posłuchasz, skonfiskujemy majątek Hon Hai [Foxconn]. Odpowiem: „Tak, proszę, zróbcie to” – powiedział Gou na konferencji prasowej w Tajpej w sierpniu.

Foxconn poinformował wówczas CNN w oświadczeniu, że przestrzeganie prawa jest jedną z „podstawowych zasad” i że będzie „aktywnie współpracować” z chińskimi władzami.

Czytaj więcej

Prezes giganta zmierza ku prezydenturze. Kazała mu bogini
Biznes
Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia
Biznes
Są unijne kary za łamanie sankcji wobec Rosji. Więzienie i ogromne grzywny
Biznes
Zwrot akcji w sprawie ratowania Poczty Polskiej. Andrzej Duda zablokuje wypłatę?
Materiał partnera
Promocja działań dla wspólnej przyszłości
Biznes
Anna Pruska, prezeska Comarchu: Ekspansja zagraniczna jest dla nas w tym roku kluczowa