Jaskrawoniebieski diament, znany jako „Bleu Royal” i osadzony w pierścieniu, należy do najrzadszych, jakie kiedykolwiek odkryto – informuje CNN. Przed sprzedażą szacowano wartość diamentu o wadze 17,6 karata na 50 mln dolarów. „Kamień sprzedano prawie 44 mln dolarów” – powiedział Rahul Kadakia, szef działu międzynarodowego ds. biżuterii Christie. „To ogromna kwota, biorąc pod uwagę to, co dzieje się dzisiaj na świecie” - dodał.

Czytaj więcej

Nieskazitelny niebieski diament może zostać sprzedany za 50 mln dolarów

Max Fawcett, dyrektor działu biżuterii Christie w Genewie, powiedział, że diament jest wyjątkowy ze względu na głęboki, nasycony niebieski kolor i niezmodyfikowany, idealny kształt gruszki. „Kamień naprawdę spełnia wszystkie wymagania i dlatego udało nam się zachwycić nim kolekcjonerów na całym świecie, od Dalekiego Wschodu, aż po Amerykę” – powiedział. „Jesteśmy niezwykle zadowoleni z wyniku aukcji” - dodał.

Na aukcji Christie's sprzedano dziesiątki rzadkiej biżuterii o łącznej wartości ponad 77 mln dolarów (około 318 mln złotych). „Widać, że rynek jest nadal bardzo silny w niektórych obszarach” – powiedział Fawcett. „Kolorowe kamienie spisały się wyjątkowo dobrze, podobnie jak sygnowana biżuteria… Istnieje wspaniały rynek rzadkich rzeczy, a wciąż są kolekcjonerzy poszukujący tego, co najlepsze” - dodał

W osobnej aukcji Christie’s sprzedał zegarek Rolex noszony przez Marlona Brando w filmie „Czas apokalipsy” z 1979 roku za ponad 4,5 mln franków szwajcarskich (ponad 20 mln złotych). Aktor wygrawerował swój podpis na odwrocie zegarka, aby uniknąć przypadkowej zamiany go podczas kręcenia filmu. Dwa lata temu ten sam zegarek został sprzedany na aukcji za 2 mln franków szwajcarskich – przypomina CNN.