Fabryka mebli w Nowem koło Świecia od 30 lat należała do Grupy Klose i produkowała wysokiej jakości meble, których ceny nie należały do niskich. Spółka Kolekcja Mebli Klose powstała w wyniku prywatyzacji Pomorskiej Fabryki Mebli (istniejącej od 1958 roku) na przełomie 1992 i 1993 roku. Przez lata fabryka utrzymywała się na rynku. Jednak pandemia koronawirusa i wojna w Ukrainie sprawiły, że sprzedaż przestała iść tak, jak chcieliby zarządzający fabryką.

Czytaj więcej

Polskie meblarstwo w kryzysie. Założyciel Forte ma teorię, dlaczego tak jest

W grudniu 2022 roku spółka zapowiedziała restrukturyzację i poszukiwanie inwestorów. Niestety, nie przyniosło to spodziewanych efektów i pod koniec czerwca wstrzymano produkcję. Sytuacja w spółce jest tak zła, że brak nawet środków na zwolnienia grupowe (wymagających wypłat odpraw). KMK zadłużona jest także wobec ZUS i fiskusa. Urząd skarbowy w ramach postępowania egzekucyjnego zabrał się za wyprzedaż mebli, a licytacja odbędzie się 3 listopada o godzinie 10 w Nowem przy ulicy Fabrycznej 5.

Ceny wywoławcze wynoszą połowę cen fabrycznych. Przykładowo kredens Oleo, który kosztował 4800 zł, jest teraz wystawiony za 2400 złotych. Komplet sofy z fotelem wart fabrycznie 10 000 zł urząd wystawia z ceną wywoławczą 5000 zł. Pełna lista wystawionych mebli zawiera 87 pozycji, chętni na licytację i zakup muszą liczyć się z koniecznością wpłacenia wadium. Pełna lista dostępna jest na stronie Urzędu Skarbowego w Świeciu.