Zamiast lasu będzie Izera. Sejmowa komisja jest na tak

Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa pozytywnie zaopiniowała we czwartek wniosek prezydenta Jaworzna ws. możliwości sprzedaży spółce ElectroMobility Poland terenu pod budowę fabryki aut elektrycznych Izera – pisze PAP.

Publikacja: 26.10.2023 15:31

Zamiast lasu będzie Izera. Sejmowa komisja jest na tak

Foto: Adobe Stock

Czyli kolejny strategiczny projekt rządu Prawa i Sprawiedliwości przyspiesza. Przeciwna jest mu jednak opozycja. Poseł Koalicji Obywatelskiej Wojciech Saługa zwrócił uwagę, że „cały projekt Izera opiera się o Krajowy Plan Odbudowy, którego rząd premiera Mateusza Morawieckiego nie chce”.

Czytaj więcej

Izera. Spółka EMP tłumaczy się z zarzutów po kontroli NIK. Zostanie makieta?

Miasta chcą inwestycji

Zgodnie z procedurą wynikającą ze specustawy z lipca z 2021 r.,  określającej warunki zbywania działek w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym (JOG) oraz Strategicznym Parku Inwestycyjnym Euro-Park Stalowa Wola, sprzedaż gruntów w Jaworznie i Stalowej Woli uzależniona jest od uzyskania niezbędnych zgód sejmowej Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Obu miastom zależy na tej inwestycji.

Zgodnie z ustawą samorządy obu miast muszą zamienić się terenami z Lasami Państwowymi, które będą w stanie w nowym miejscu prowadzić gospodarkę leśną. Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister środowiska, Edward Siarka zapewnił, że grunty, które otrzymały od samorządów Lasy Państwowe, nadają się na zalesienie.

Pod koniec września br. na Kongresie Nowej Mobilności w Łodzi poinformowano o rozstrzygnięciu przetargu przeprowadzonego przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną i miasto Jaworzno. W efekcie kosztem 128 mln złotych właścicielem 117-hektarowej działki na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego zostanie spółka ElectroMobility Poland (EMP). Tam właśnie ma powstać fabryka samochodów elektrycznych Izera.

Wyścig z czasem

Prezydent Jaworzna, Paweł Silbert, skierował wniosek do komisji o wydanie pozytywnej opinii, czy podmiot ubiegający się o nabycie gruntu wypełnia m.in. zapisy specustawy co do rodzaju prowadzonej działalności oraz celu przedsięwzięcia. Teraz tłumaczył, że wniosek do komisji o wydanie pozytywnej opinii, czy podmiot ubiegający się o nabycie gruntu wypełnia zapisy specustawy,  został złożony jeszcze w obecnej kadencji Sejmu, bo pieniądze, które samorząd pozyska ze sprzedaży gruntów, zasilą przyszłoroczny budżet miasta. Musi on być przedstawiony do 15 listopada.

– Dla mnie jest niezwykle istotne, czy będę mógł przedstawić projekt budżetu, w którym pieniądze ze sprzedaży tych gruntów pokryją wydatki bieżące i majątkowe miasta w 2014 r., czy będę miał duży deficyt, który będę musiał pokryć jakimś instrumentem pożyczkowym. Korzystniejszym jest oczywiście posiadanie nadwyżki budżetowej, a taką będziemy mieć po sprzedaży tych gruntów, niż zmaganie się deficytem budżetowym – mówił burmistrz Silbert, cytowany przez PAP.

Zdaniem prezydenta Jaworzna budowa fabryki Izery to panaceum na transformację regionu.

– Chcemy być mądrzejsi przed szkodą, zanim zamknięte zostaną z powodu regulacji unijnych kopalnie. Chcemy uchronić ludzi przed katastrofą, żeby nie było tak, jak na początku lat 90., kiedy bezrobocie sięgało w regionie ok. 20 proc. Polska, niezależnie, kto nią będzie rządził, będzie musiała spełnić cele zapisane w KPO, a budowa fabryki Izery spełnia jeden z tych celów. Jak ktoś powie, że nie będzie tego robił, nie wybuduje fabryki, to nie dostanie pieniędzy z KPO – uważa prezydent Jaworzna.

Spółka ElectroMobility Poland powstała w październiku 2016 r. i była inicjatywą czterech polskich koncernów energetycznych: PGE, Energi, Enei oraz Taurona.

Czyli kolejny strategiczny projekt rządu Prawa i Sprawiedliwości przyspiesza. Przeciwna jest mu jednak opozycja. Poseł Koalicji Obywatelskiej Wojciech Saługa zwrócił uwagę, że „cały projekt Izera opiera się o Krajowy Plan Odbudowy, którego rząd premiera Mateusza Morawieckiego nie chce”.

Miasta chcą inwestycji

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Chcemy poprawiać dobrostan pracowników
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Materiał Partnera
NIS2 a praktyczna poprawa bezpieczeństwa ICT/OT
Biznes
Przewodniczący EKES: Obok Zielonego Ładu Europa potrzebuje ładu przemysłowego
Biznes
Trzy miesiące bez rządowego komitetu. CCC i inne polskie firmy czekają na gwarancje
Biznes
Miała być rosyjska elektronika zamiast zachodniej. Jest wielka porażka