W Sopocie o wyzwaniach gospodarczych i społecznych

Już w środę rusza 11. edycja Europejskiego Forum Nowych Idei. Trzy dni rozmów i spotkań wypełni debata na najbardziej aktualne tematy dotyczące globalnych trendów oraz przyszłości Europy i Polski.

Publikacja: 10.10.2023 21:00

EFNI każdego roku staje się centrum debaty przedsiębiorców, polityków, naukowców i ludzi kultury.

EFNI każdego roku staje się centrum debaty przedsiębiorców, polityków, naukowców i ludzi kultury.

Materiał powstał we współpracy z Konfederacją Lewiatan

Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie to jedna z największych w naszej części kontynentu konferencji, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy.

Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników – przedstawicieli świata biznesu, charyzmatycznych mówców, liderów i decydentów, autorytety ze świata kultury i nauki oraz przedstawicieli różnych szczebli administracji zarówno polskiej, jak i europejskiej. Podczas kilkudziesięciu wydarzeń, paneli, spotkań otwartych, kontrapunktów czy nocnych rozmów goście Forum debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz przyszłym kształcie Unii, a także o perspektywach dla Polski.

Ideą przyświecającą powstaniu EFNI było stworzenie platformy wymiany myśli i koncepcji służących polepszeniu środowiska, w którym przedsiębiorcy funkcjonują i prowadzą działalność gospodarczą. Sopocki tygiel intelektualny stał się okazją do dzielenia się wiedzą i definiowania nowych idei, które mają szansę zmienić Europę, społeczeństwa i biznes. Daje on także możliwości do networkingu oraz nawiązania relacji biznesowych z przedstawicielami firm z różnych krajów. Uczestnicy Forum nie tylko dyskutują o zmianach zachodzących na świecie, ale również szukają odpowiedzi na nowe, globalne wyzwania i proponują konstruktywne rozwiązania. Wydarzenie ma inspirować przedsiębiorców i pozwolić na budowanie wspólnego głosu biznesu w debacie o przyszłości Polski i Europy.

Agenda tegorocznego EFNI obejmuje sześć ścieżek tematycznych:

– Przyszłość Europy – gdzie będzie mowa m.in. o gospodarce i demokracji, zagrożeniach i szansach związanych z konkurencyjnością Europy, bezpieczeństwie żywnościowym czy wyzwaniach, przed jakimi stoi samorząd gospodarczy;

– Cyfrowa transformacja Europy – w jej trakcie będzie mowa m.in. o nowych technologiach w handlu i finansach, jak sztuczna inteligencja zmieni administrację publiczną czy jaka jest obecność i rola kobiet w świecie technologii, mowa będzie także o zagrożeniach ze strony fake newsów i clickbaitów;

– Zielona zmiana Europy – weźmie pod lupę zieloną transformację z perspektywy biznesu, zagrożenia ze strony greenwaschingu, odnawialne źródła energii w kontekście wpływu na konkurencyjność biznesu i rynków europejskich, nowe zielone miasta, elektromobilność, a także kwestię tego, czy wyzwania geopolityczne mogą się stać hamulcem zielonej transformacji;

– Europa na globalnych rynkach – skupi się na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, dokąd zmierza świat, czy relacje USA–UE to rywalizacja czy kooperacja, oraz na analizie innowacyjności w Europie;

– Europa otwarta i różnorodna – tu poruszane będą takie zagadnienia jak: równość szansą dla rynku pracy w Europie, liderki przedsiębiorczości, równowaga szans w pracy, świat według kobiet czy zderzenie pokoleń – silver tsunami kontra pokolenie Z;

– Polska przed wyborami – tematy będą związane z perspektywami dalszego rozwoju kraju, bilansem makroekonomicznym, indeksem wiarygodności ekonomicznej Polski, realiami realizacji Krajowego Planu Odbudowy oraz regionami jako siłą napędową gospodarki.

Wśród poruszanych tematów, podobnie jak w ubiegłym roku, nie zabraknie zagadnień związanych z sytuacją w Ukrainie i możliwościami przyszłej odbudowy tego kraju. Zapewne sporo będzie się także mówiło o geopolitycznych i gospodarczych konsekwencjach ostatniej eskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie.

W gronie gości tegorocznego EFNI znaleźli się m.in. Jurand Drop, koordynator krajowy ds. Polski, Litwy i Finlandii w Dyrekcji Generalnej CONNECT w Komisji Europejskiej, Miguel Gil Tertre, główny ekonomista Dyrekcji Generalnej ds. Energii w Komisji Europejskiej, Jakub Boratyński z Dyrekcji ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP w Komisji Europejskiej, Arnold Puech d’Alissac, prezydent Światowej Organizacji Rolników, Markus J. Beyrer, dyrektor generalny BusinessEurope, dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych i ośrodka THINKTANK, Tomasz Chłoń, były ambasador w Estonii i Słowacji oraz dyrektor Biura Informacji NATO w Moskwie, Dominika Kulczyk, przedsiębiorczyni, inwestorka i filantropka, a także Jerzy Buzek, europoseł i przewodniczący Rady Programowej EFNI oraz były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Europejskie Forum Nowych Idei organizowane jest od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan przy współudziale BusinessEurope oraz miasta Sopot. Podczas dziesięciu dotychczasowych edycji EFNI miało okazję gościć ok. 11 tys. uczestników oraz ponad 2 tys. panelistów.

„Rzeczpospolita” jest partnerem medialnym EFNI2023

Materiał powstał we współpracy z Konfederacją Lewiatan

Materiał powstał we współpracy z Konfederacją Lewiatan

Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie to jedna z największych w naszej części kontynentu konferencji, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy.

Pozostało 95% artykułu
Materiał Partnera
NIS2 a praktyczna poprawa bezpieczeństwa ICT/OT
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Biznes
Przewodniczący EKES: Obok Zielonego Ładu Europa potrzebuje ładu przemysłowego
Biznes
Trzy miesiące bez rządowego komitetu. CCC i inne polskie firmy czekają na gwarancje
Biznes
Miała być rosyjska elektronika zamiast zachodniej. Jest wielka porażka
Matriał Promocyjny
Ojcowie na urlopie to korzyści dla ich dzieci, rodzin, ale i firm
Biznes
Wiadomo już, czy Sekwana nadaje się do pływania. Organizatorzy Igrzysk Olimpijskich zdecydowali