Polskę zalewa groźna fala ataków hakerskich

Firma lub instytucja w naszym kraju staje się ofiarą około 1200 prób cyberuderzeń tygodniowo. Duże wycieki danych to jednak wciąż rzadkość.

Publikacja: 06.06.2023 03:00

Krajobraz bezpieczeństwa IT w Polsce nie napawa optymizmem. Do CERT Polska zgłoszono w 2022 r. o 176

Krajobraz bezpieczeństwa IT w Polsce nie napawa optymizmem. Do CERT Polska zgłoszono w 2022 r. o 176 proc. więcej incydentów niż w 2021 r.

Foto: AdobeStock

Miliony haseł i loginów polskich użytkowników Facebooka, serwisów z domeną gov.pl czy popularnych sklepów internetowych (np. Allegro) i banków (m.in. ING), które w ubiegłym tygodniu trafiły do sieci, uzmysłowiły wielu z nas skalę cyberzagrożeń i pokazały, że nikt nie może w internecie czuć się bezpieczny.

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, wskazują, że dane te pozyskano za pomocą specjalnego złośliwego oprogramowania wykradającego hasła – tzw. InfoStealera. To paradoksalnie bardzo rzadka „broń” w rękach hakerów. Z najnowszych danych izraelskiej firmy Check Point, udostępnionych „Rzeczpospolitej”, wynika, że InfoStealer wykrywany jest w ledwie nieco ponad 3 proc. firmowych sieci w Polsce. A to mniej niż średnia światowa (6 proc.). Jak widać, choć prób takich ataków jest relatywnie mało, bywają one bardzo skuteczne.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Biznes
Trump straszy UE, Ryanair wraca do Modlina, KE planuje nowe podatki
Biznes
Będzie drastyczna unijna podwyżka akcyzy na papierosy? Okoniem staje Szwecja
Biznes
Cenny ręcznik z Wimbledonu. Iga Świątek rozsławiła nie tylko kluski z truskawkami
Biznes
Polskie start-upy bez pieniędzy, odbudowa Ukrainy i współpraca Paryża z Londynem
Biznes
Pepco więcej sprzedaje i rusza ze skupem akcji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama