Niezwykły obraz Rubensa trafi na aukcje. Właściciele się rozwodzą

Od 20 lat obraz Petera Paula Rubensa „Portret mężczyzny jako boga Marsa” znajdował się w prywatnej kolekcji. Jednak jego właściciele się rozwodzą i postanowili sprzedać go na aukcji.

Publikacja: 24.02.2023 19:33

Niezwykły obraz Rubensa trafi na aukcje. Właściciele się rozwodzą

Foto: AFP

Obraz zostanie zlicytowany przez dom aukcyjny Sotheby’s w Nowym Jorku. Według analityków jego cena to 20 – 30 mln dolarów (ok 90 – 135 mln złotych). Prawdopodobnie trafi do muzeum, aczkolwiek pracownicy domu aukcyjnego nie wykluczają, że na zakup zdecyduje się także jakiś prywatny kolekcjoner.

Czytaj więcej

Rekordowy Rubens. „Portret damy” został sprzedany na aukcji w Warszawie za 14,4 mln zł

Obraz przedstawia nieznanego mężczyznę w stroju boga Marsa: płaszczu z lwiej skóry, włóczni, lśniącej zbroi oraz hełmie z głową delfina. Ten sam wizerunek pojawia się także w innych dziełach flamandzkiego mistrza baroku.

Dzieło zostało namalowane w 1620 roku, wkrótce po powrocie Rubensa z Włoch, gdzie inspirował się starożytnymi i mistrzami a także dziełami włoskiego malarza Tycjana.

Obraz Petera Paula Rubensa „Portret mężczyzny jako boga Marsa”

Obraz Petera Paula Rubensa „Portret mężczyzny jako boga Marsa”

AFP

Portret pochodzi z Fisch Davidson Collection, prywatnej amerykańskiej kolekcji należącej do Marka Fischa i Rachel Davidson. Po trzydziestu latach małżeństwa para rozwiodła się, a cała ich kolekcja jest teraz wystawiana na aukcję.

„Portret mężczyzny jako boga Marsa” by l niegdyś najdroższym obrazem Rubensa jaki kiedykolwiek został sprzedany na aukcji. W 2000 roku w Nowym Jorku osiągnął cenę 8,2 mln dolarów. Mimo, iż był częścią prywatnej kolekcji to można go było podziwiać w Metropolitan Museum of Art. W Nowym Jorku.

Czytaj więcej

Zapomniany obraz Rubensa na aukcji. Właściciel kupił go "za grosze"

W zeszłym miesiącu dziesięć barokowych obrazów z tej samej kolekcji zostało sprzedanych w Sotheby’s łącznie za 49,5 miliona dolarów, w tym „Głowa św. Jana Chrzciciela podarowana Salome” Rubensa, który został sprzedany za 23,5 miliona. Było to najdroższe dzieło sztuki na aukcji i osiągnęło trzeci najwyższy wynik aukcji obrazów Rubensa.

Najdroższym obrazem Petera Paula Rubensa, jaki kiedykolwiek sprzedano na aukcji, była „Masakra niewiniątek”, dzieło namalowane w latach 1609-11, które sprzedano za 49,5 miliona funtów (ponad 264 mln złotych) w Sotheby's w Londynie w 2002 roku.

Rynek pracy
Koniec gorączki informatycznej. Firmy już nie biją się o programistów
Biznes
Dyplomatyczne wypowiedzenie wojny: niemieccy urzędnicy opuszczają Rosję
Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Biznes
Polskie firmy u progu sukcesji
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Biznes
Marcin Obroniecki: Strażnicy bram muszą być odważni
Biznes
Putin nakazał deszczowi padać i deszcz spadł. W Jakucji