Royal Mail ujawniła wzory znaczków z Karolem III, które zastąpią te ze zmarłą Elżbietą II. W pocztowych wzorach nie będzie rewolucji – monarcha specyficznie zażyczył sobie polityki kontynuacji i dokonywania najmniejszych możliwych zmian. Wzory będą miały więc te same kolory co dotychczas, a zmiana będzie dotyczyć tylko i wyłącznie zmiany postaci występującej na znaczkach.

Zgodnie z tradycją sięgającą 1840 roku i wydania znaczka Penny Black z królową Wiktorią, na znaczku znajdzie się wizerunek króla z profilu skierowanego w lewo.

– Wskazówki, które otrzymaliśmy od Jego Królewskiej Mości dotyczyły kontynuacji i nierobienia niczego zbyt odmiennego od dotychczasowych wzorów – powiedział, cytowany przez „The Guardian” jeden z dyrektorów Royal Mail David Gold.

Czytaj więcej

Australia rezygnuje z króla Karola III. Na banknotach

– Nie ma żadnych ozdób, żadnej korony, po prostu twarz człowieka na prostym tle prawie mówiąca: „To ja i jestem do twoich usług” – dodał Gold.

Royal Mail poinformowała również, że monarcha dał bardzo jasne wskazówki co do wykorzystania istniejących znaczków z jego zmarłą matką. Karol III prosił, by zapasy zostały wykorzystane i nic nie poszło na przemiał. Wskazówki króla są zgodne z polityką Królewskiej Poczty, która stara się „minimalizować wpływ na środowisko”. Oznacza to, że znaczki z Elżbietą II będą dostępne w sprzedaży do wyczerpania zapasów.

Znaczki z Karolem III pojawią się w sprzedaży 4 kwietnia, natomiast zapisy na nie odbywają się od 8 lutego. Z opcji zapisów z pewnością skorzystają filateliści i fani króla. Na znaczkach znajdzie się ten sam wizerunek monarchy, co na rewersach nowej serii brytyjskich monet.

Karol III będzie siódmym brytyjskim monarchą, którego wizerunek pojawi się na znaczkach pocztowych. Tradycyjnie już znaczki te zawierają tylko profil władcy, bez informacji o kraju pochodzenia. Jedyną informacją w przypadku znaczków z Karolem III jest klasa znaczka (czyli opłata, jaką znaczkiem można uregulować).