#RZECZoBiznesie: LTE dotrze do 95 proc. Polaków

Dzisiejszy program #RZECZoBiznesie prowadził Marcin Piasecki. Jego gośćmi byli: Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan, Marcin Kiepas, analityk Admiral Markets oraz Urszula Zielińska, dziennikarz "Rzeczpospolitej"

Aktualizacja: 13.04.2016 10:58 Publikacja: 13.04.2016 09:34

#RZECZoBiznesie: LTE dotrze do 95 proc. Polaków

Foto: Maciej Zienkiewicz

W dzisiejszym programie rozmawialiśmy z z Henryką Bochniarz, prezydentką PKPP Lewiatan o sytuacji polskich przedsiębiorców, Marcinem Kiepasem, analitykiem Admiral Markets o rynku walutowym oraz z Urszulą Zielińską, dziennikarką "Rzeczpospolitej" o aukcji LTE.

Jak przedsiębiorcy myślą o sytuacji w naszym kraju?

To zależy od firmy i dziedziny - uważa Henryka Bochniarz, szefowa PKPP Lewiatan.

Duże korporacje raczej są w sytuacji wyczekującej. Zastanawiają się czy warto zostać w Polsce i czy warto tu inwestować. - Ja zawsze odpowiadam im, że warto - podkreśla Henryka Bochniarz.

Inna sytuacja jest w polskich firmach, małych firmach - tam jest niepokój. - Wynika on z programu 500 Plus - mówi Henryka Bochniarz. Małe i średnie firmy zatrudniają głównie kobiety, które już sygnalizują, że będą rezygnować z pracy. To może mieć wpływ na działanie tych firm, a także w konsekwencji płacone przez nich podatki.

- Program Morawickiego jest ciekawy, ale nie ze wszystkim się zgadzam – mówi Henryka Bochniarz. Reindustrializacja to kontrowersyjne hasło. - Nie chciałabym, że by skończyło się tak, że teraz popieramy naszych czyli państwowych – podkreśla Bochniarz i dodaje, że inwestycje będące decyzjami administracyjnymi okazywały się topieniem pieniędzy, m.in. w kopalnie czy stocznie.

- Mamy problem z komercjalizacją dobrych pomysłów - podkreśla Henryka Bochniarz i dodaje, że widzi dobre pomysły ministra Morawieckiego na wspieranie polskich startupów.

- Pracodawcy i pracownicy muszą przygotować się do radykalnych zmian na rynku pracy. - To jedno z najważniejszych zadań rządu, związków zawodowych - podkreśla Henryka Bochniarz.

Unijna rezolucja w sprawie Polski nie jest marginalna. Odgrywamy ważną rolę w Europie. A to jak nas biznes i świat nas bacznie obserwuje. - Trzeba liczyć się z tym, że jesteśmy na cenzurowanym i musimy odpowiadać na pytania - mówi szefowa PKPP Lewiatan.

Co z tym złotym?

- Jest dobrze. Złoty trzyma się mocno - mówi Marcin Kiepas, analityk Admiral Markets.

Dlaczego złoty osłabił się po obniżeniu ratingu S&P? Agencja zwróciła uwagę na zagrożenia polityczne, a nie ekonomiczne i po pierwszym spadku złoty znów się wzmocnił, ponieważ analitycy dostrzegli dobra sytuację polskiej gospodarki. Poprawiła się także sytuacja na rynkach międzynarodowych.

- Sytuacja polskiej gospodarki jest przyzwoita - podkreśla Marcin Kiepas.

Jaki wpływ może mieć na polska walutę dzisiejsza rezolucja Rady Europy. Krótkoterminowo nie dotknie mocno polskiej waluty, ale w dłuższym terminie może mieć na nią wpływ. Poza tym negatywnie na złotego mogą mieć kolejne dwie rzeczy: program 500 Plus oraz przegłosowanie ustawy frankowej.

Do końca roku polska waluta prawdopodobnie się osłabi. Co wynika z zagrożeń zewnętrznych.

Jak będzie się kształtował kurs franka? Złoty będzie mocniejszy wobec franka - podkreśla Kiepas i dodaje, ze to nie wynika z mocy złotego, ale słabości franka, który jest przeszacowany. Szwajcaria ma ujemne stopy procentowe i zapowiada dalsze działania

3,60 - tyle pod koniec roku zapłacimy za franka szwajcarskiego - podkreśla Kiepas. Natomiast z brytyjskim funtem jest ciężej - tam się może zdarzyć wszystko. Po Brexicie funt się osłabi, jeśli W.Brytania zostanie w UE to funt się umocni.

Co z tą aukcja LTE?

- Aukcja teoretycznie zakończyła się wyłonieniem zwycięzców, natomiast teraz mamy postępowania odwoławcze - mówi Urszula Zielińska. Jeden z podmiotów - Net Net, który wygrał wycofał się z wniosku rezerwacyjnego a do budżetu nie wpłynęło 2 mld złotych. Sprawą interesuje się prokuratura. Trwa dochodzenie.

Firmy telekomunikacyjne chcą przesunięć częstotliwości. Orange Polska i T-Mobile chce mieć swoje częstotliwości obok siebie, co oznacza przesunięcia dla Play.

Co nam dają nowe częstotliwości LTE.

Pasmo 800mHz jest najatrakcyjniejsze i pozwala na korzystanie z internetu wszędzie - w budynkach, na terenach niezurbanizowanych, poza dużymi miastami. Te sieci mogą zastapić tradycyjne sieci stacjonarne, co pozwoli na dotarcie jeszcze dalej i ewentualne obniżenie cen.

W dzisiejszym programie rozmawialiśmy z z Henryką Bochniarz, prezydentką PKPP Lewiatan o sytuacji polskich przedsiębiorców, Marcinem Kiepasem, analitykiem Admiral Markets o rynku walutowym oraz z Urszulą Zielińską, dziennikarką "Rzeczpospolitej" o aukcji LTE.

Jak przedsiębiorcy myślą o sytuacji w naszym kraju?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Hubert Kamola został prezesem ZA Puławy
Biznes
Rosja kupiła już zachodnie części do samolotów bojowych za pół miliarda dolarów
Biznes
Pasjonaci marketingu internetowego po raz 22 spotkają się w Krakowie
Biznes
Legendarny szwajcarski nóż ma się zmienić. „Słuchamy naszych konsumentów”
Biznes
Węgrzy chcą przejąć litewskie nawozy. W tle oligarchowie, Gazprom i Orban