Chorwacja wprowadza opakowania wielomateriałowe do systemu kaucyjnego i jest pod tym względem w czołówce krajów unijnych. To element realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu, które nakazują zwiększyć recykling odpadów do 65 proc. Ministerstwo Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju Republiki Chorwacji opublikowało projekt „Zasad dotyczących opakowań i odpadów opakowaniowych”, na podstawie którego tamtejszy system kaucyjny obejmie opakowania wielomateriałowe – czyli bardzo popularne także w Polsce kartony na napoje, czyli mleko i inną tzw. żywność płynną.
Czytaj więcej
Odpadów z opakowań ma być zdecydowanie mniej. Już za kilka lat nawet wino kupimy w wielorazowej butelce.
System kaucyjny w Chorwacji już działa, został oparty na „Plamie gospodarki odpadami na lata 2017–2022” oraz przyjętych w ostatnich latach dyrektywach UE.
Tymczasem w Polsce mamy odwrotny trend. Z pierwotnego projektu systemu kaucyjnego po długich dyskusjach i naciskach przedstawicieli handlu usunięto jedną z frakcji, czyli butelki jednorazowe. Efektem skutecznego lobbingu handlu jest też zapis, który narzuca obowiązek prowadzenia skupu tylko sklepom o powierzchni powyżej 200 mkw.
Za włączeniem popularnych kartonów na napoje do systemu kaucyjnego opowiada się ich duży producent, firma Tetra Pak. Wskazuje na duży potencjał recyklingu – z tych opakowań można odzyskać papier, aluminium oraz polietylen. – Tetra Pak apeluje o włączenie kartonów po płynnej żywności do projektowanego systemu kaucyjnego na opakowania, bo pozostanie poza systemem nie tylko nie poprawi, ale też znacznie utrudni recykling tego rodzaju opakowań – mówi Jacek Świgoń, członek zarządu Tetra Pak na Europę Wschodnią.