Syn szefa rosyjskich kolei aresztowany w Norwegii

Biznesmen Andriej Jakunin syn jednego z najbliższych ludzi Putina - byłego szefa Rosyjskich Kolei Żelaznych, został aresztowany w Norwegii. Jakunin został przyłapany na używaniu drona na Spitsbergenie, a w jego miejscu zamieszkania policja znalazła specjalistyczny sprzęt.

Publikacja: 20.10.2022 07:50

Syn szefa rosyjskich kolei aresztowany w Norwegii

Foto: Adobe Stock

Norweska policja zatrzymała 47-letniego syna „znanego rosyjskiego biznesmena i bliskiego współpracownika Władimira Putina” za używanie dronów na Svalbardzie, donosi The Barents Observer.

Mężczyzna został zatrzymany 17 października na północy kraju w Hammerfest, gdzie policja skonfiskowała mu drony i urządzenia elektroniczne. Podczas aresztowania zatrzymany poprosił o uznanie go za obywatela brytyjskiego i twierdził, że mieszka we Włoszech.

Rosyjska gazeta RBK, powołując się na fundusz Venture Investments & Yield Management (VIYM), napisała, że zatrzymany to Andriej Jakunin, współzałożyciel firmy i najstarszy syn byłego szefa państwowych kolei Władimira Jakunina.

Andriej Jakunin wystrzelił drona podczas swojej podróży na Svalbard w sierpniu. „Andriej, obywatel brytyjski, w pełni współpracuje z władzami, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych informacji na temat niewinnych celów jego wakacji na łodzi” – podała firma.

Władimir Jakunin długoletni prezes rosyjskich kolei (RŻD) największego pracodawcy Rosji (1,1, mln ludzi), nazywany jest „kolejarzem Putina”.

Według rosyjskich mediów w czasach ZSRR Jakunin trafił do rządowego komitetu rady ministrów ds. kontaktów międzynarodowych. Komitet był przykrywką zagranicznego wywiadu KGB. Oficjalnie od 1995 r do rozpadu ZSRR Jakunin był pierwszym sekretarzem radzieckiego przedstawicielstwa w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Przez dekadę reformował rosyjskie koleje, obficie korzystając z hojności rządu Putina. Od rosyjskiej agresji na Ukrainę jest objęty sankcjami Zachodu.

Czytaj więcej

Kremlowska pralnia mózgów
Technologie
Najwięksi wrogowie sztucznej inteligencji. Potężne zmiany nie przejdą bez walki
Biznes
Spór o „Aptekę dla aptekarza”. Właściciele placówek podzieleni
Materiał partnera
Zielona energia ustabilizuje ceny prądu
Biznes
Angela Cretu, prezes Avon: Polska jest dla nas źródłem talentów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Biznes
Bruksela debatuje nad problemem opakowań
Biznes
Projekty zespołowe w szkołach dzięki nowemu przedmiotowi biznes i zarządzanie