ArcelorMittal chce zmniejszyć produkcję w Europie w IV kwartale o 1,5 mln ton wobec poziomu sprzed roku. W Hiszpanii powstało wtedy 6,1 mln ton. Grupa zamierza dojść do porozumienia ze związkami w najbliższych tygodniach. Pozwoliłoby mu to unieruchomić dowolne zakłady w Hiszpanii na dowolny okres do końca 2023 r. — dodał przedstawiciel działu prasowego tej firmy.

Ma ona 11 zakładów w Hiszpanii, nie planuje zatrzymywania trzech w Alava i Navarra, gdzie powstają stalowe rury. Huta w Sestao koło Bilbao o rocznej mocy 700 tys. ton już stoi, szefowie grupy chcą wyłączyć od 28 września także jeden z dwóch wielkich pieców w Asturii o zdolności wytopu 2,3 mln ton.

Europejscy producenci stali mają do czynienia ze spadkiem popytu, zwłaszcza wśród producentów samochodów, bo pogarszają się warunki prowadzenia działalności. Klienci wolą kupować tańszą stal spoza Europy, bo tam koszty energii nie wzrosły tak szybko, a koszty pracy są niższe — pisze Reuter. Europejskie wyroby tracą również na konkurencyjności z powodu drożejących pozwoleń na emisję spalin.