Reklama
Rozwiń

eSIM na dobre w polskich sieciach komórkowych

Play przełamał się i śladem konkurencji wprowadza wirtualną kartę do telefonów mobilnych. Tuż przed globalną premierą Apple’a.

Publikacja: 22.08.2022 03:00

eSIM na dobre w polskich sieciach komórkowych

Foto: Adobe Stock

Orange Polska obsługuje obecnie 227 tys. aktywnych eSIMów. T-Mobile liczby nie zdradza. Plus ma to rozwiązanie od niecałego roku. Od poniedziałku do tego grona dołącza P4, operator sieci Play.

Na razie – podobnie jak w Plusie – eSIM w wydaniu Playa będzie miał ograniczone możliwości (nie można będzie karty „wgrać” do zegarka czy routera). Z czasem ma się to zmienić. Podobnie jak – według prognoz – popularność następcy kawałka plastiku z mikroprocesorem. – eSim operatorom ułatwia kwestie logistyczne oraz wsparcie klienta – tłumaczy Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający w fundacji Digital Poland. – Operatorzy mogą też instalować eSIM w wielu urządzeniach np. z kategorii internetu rzeczy. Z racji mniejszych rozmiarów (2 milimetry) ułatwia to instalację karty SIM w zegarku, czujniku i innym małym urządzeniu. Operator poprawia też proces zakupowy, gdyż wirtualna karta jest w telefonie i nie trzeba już otwierać telefonu czy wkładać SIM-u do osobnej „tacki” – co mogło sprawiać problem starszym klientom – dodaje. Czy za sprawą eSIM-u operatorzy zarobią więcej – pewien nie jest. Teoretycznie, mniej powinni wydawać na zakup plastikowych kart SIM (jedna kosztuje kilka dolarów), produkcję zestawów startowych i dystrybucję w kioskach i sklepach.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec
Biznes
Microsoft zwolni 9000 pracowników, bo inwestuje w sztuczną inteligencję
Biznes
Del Monte ogłosiło upadłość. Klienci odwrócili się od konserwowanej żywności
Biznes
KE proponuje nowy cel emisji, polski opór wobec ETS2 i umowa USA-Wietnam