Greckie Centrum Wniosków Wizowych poinformowało, że greckie konsulaty w Moskwie, Sankt Petersburgu i Noworosyjsku „z przyczyn technicznych” zawieszają pracę od poniedziałku 27 czerwca na czas nieokreślony.

Stowarzyszenie Organizatorów Turystycznych Rosji (ATOR) zostało poinformowane 24 czerwca o wstrzymaniu przyjmowania dokumentów wizowych od Rosjan. Stawia to pod znakiem zapytanie tysiące wykupionych greckich wakacji Rosjan.

A już wydawało się, że obywatele państwa-agresora będą się spokojnie wylegiwać na unijnych plażach. Ten sam ATOR nazwał Grecję jednym z najpopularniejszych europejskich kierunków wypoczynkowych dla Rosjan.

Czytaj więcej

Gdzie w te wakacje rzadziej usłyszymy język rosyjski

W Grecji na sezon turystyczny (od 1 czerwca do 15 września) złagodzono ograniczenia dotyczące koronawirusa, znosząc obowiązek noszenia masek w pomieszczeniach i na samolotach. Podróż do Grecji również nie wymaga zaświadczeń o szczepieniach i testów PCR. Alliance of Travel Agents stwierdziło, że nie było problemów z zarejestrowaniem się w celu uzyskania greckiej wizy.

I to pomimo, że sankcje, zamknięcie unijnego nieba dla rosyjskiej awiacji sprawiły, że koszt biletów do krajów Unii dla rosyjskich turystów prawie się podwoił. Mimo to zapotrzebowanie Rosjan na wyjazdy do Europy nadal rośnie, choć jak dotąd nie przekracza 10 proc. danych sprzed kryzysu z 2019 roku.

Czytaj więcej

Grecy zmieniają zdanie w sprawie wiz dla Rosjan

Rozmówca Kommiersanta na rynku turystycznym wyjaśnia, że ​​rosyjscy turyści najczęściej latają do krajów europejskich z połączeniami w Turcji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Alternatywną opcją jest dojazd autobusem z Rosji i Białorusi do Wilna, Tallina czy Helsinek i stamtąd wylot.

Ten ostatni schemat zyskuje na popularności ze względu na gwałtowny wzrost cen lotów z Rosji. Przed agresją Putina na Ukrainę, w sprzedaży w Rosji były bilety około 120 linii lotniczych, a teraz jest ich 20, a w niektórych kierunkach przewoźnicy zagraniczni „monopolizowali rynek”.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Z cen biletów, w tym lotu do lub z Rosji, usunięto większość taryf budżetowych, a ceny nie są w żaden sposób powiązane z kursem walutowym, a zatem nie spadają wraz z umocnieniem rubla, który na siłę forsuje Kreml.