Tadeusz Kościński wraca do rządu. Wesprze program zbrojeniowy

Były minister finansów Tadeusz Kościński, który podał się do dymisji w związku z chaosem, jaki wynikł z Polskiego Ładu, wraca do rządu – dowiedział się portal wPolityce.pl.

Publikacja: 21.06.2022 12:06

Tadeusz Kościński

Tadeusz Kościński

Foto: Robert Gardziński

Jak donosi portal, Tadeusz Kościński ponownie zajmie stanowisko ministra w Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Były minister finansów ma tym razem skupić się na przemyśle obronnym i pomóc rządowi w działaniach związanych z programem zbrojeniowym przyjętym w Ustawie o Obronie Ojczyzny. Kościński będzie między innymi uczestniczyć w rozmowach związanych z zakupem amerykańskiej broni.

Tadeusz Kościński kierował przez trzy lata resortem finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego. W lutym 2022 roku podał się do dymisji w wyniku błędów popełnionych w Polskim Ładzie. Flagowy program PiS poniósł sromotną porażkę, wprowadził wielki chaos w księgowości i uderzył po kieszeni wiele grup społecznych, w tym przedsiębiorców, nauczycieli, policjantów, górników czy pracowników biurowych.

Biznes z dystansem podszedł jednak do dymisji Kościńskiego, nazywając go kozłem ofiarnym. – Ktoś musiał za ten Polski Ład odpowiedzieć. To oczywiste – komentował Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Czytaj więcej

Tadeusz Kościński: Lepiej, że poleciał minister niż premier

Kościński w wywiadzie udzielonym „Rzeczpospolitej” przyznał, że sam podjął decyzję o odejściu z rządu, ponieważ „naturalne było, że lepiej, by poleciał minister finansów niż premier”.

Kościński ma ponad 30-letnie doświadczenie w sektorze finansowym zdobyte w Anglii i w Polsce. Pełnił m. in. funkcję dyrektora londyńskiego oddziału Banku Handlowego, a od 1997 r. zajmował stanowisko dyrektora w Banku Zachodnim WBK. Od 2015 r. był podsekretarzem stanu w ministerstwie rozwoju, a 1 lipca 2019 r. objął funkcję podsekretarza stanu w ministerstwie finansów. W listopadzie 2019 r. został nominowany na ministra finansów.

Czytaj więcej

Miał być ład, jest chaos. Minister finansów traci stołek
Biznes
Na drogie auta nie brakuje chętnych
Biznes
Apple postawił na gogle zamiast bota. I zawiódł
Biznes
Branża nawozów mocno cierpi
Biznes
Mobilizacja przed aukcją 5G
Biznes
Spóźniony rachunek za telefon. Nawet 14,5 mln zł zaległości