Spółka podpisała umowę w tej sprawie wspólnie z firma Gestamp oraz Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni. W rezultacie fabryka będzie mieć w przyszłości zapewnionych pracowników: wszyscy absolwenci klasy będą mieć po skończonej edukacji szansę na podjęcie pracy i rozwój zawodowy w Volkswagenie.
Tworzenie klas patronackich to coraz silniejszy trend w miejscach, gdzie rozwijają się firmy motoryzacyjne. Branża coraz mocniej odczuwa brak wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza w Wielkopolsce oraz na Śląsku. Deficyt pracowników występuje także na terenie województw łódzkiego i pomorskiego. Jak wynika z danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, w ubiegłym roku motoryzacja była branżą, w której zostało zrealizowanych najwięcej inwestycji zagranicznych. Podobnie ma być również w obecnym roku.
- Stąd potrzeby kadrowe będą coraz większe i warto się odpowiednio do tego przygotować – podkreśla Paweł Gos, prezes firmy Exact Systems zajmującej się kontrola jakości produkcji w firmach motoryzacyjnych.
Exact Systems poszukuje obecnie kilkuset osób do pracy w całej Polsce, m.in. na takich stanowiskach jak kontroler jakości, inżynier jakości czy team leader.
Volkswagen Poznań angażuje się w kształcenie od 2005 roku. Do tej pory firma współpracuje z Zespołem Szkół nr 1 w Swarzędzu. Obecnie Volkswagen Poznań kształci ponad dwustu uczniów w czterech zawodach: monter mechatronik, elektromechanik pojazdów samochodowych, operator maszyn i urządzeń odlewniczych oraz mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych. W nowej klasie we Wrześni będzie się uczyć 20 uczniów. Spośród nich 12 zostanie pracownikami młodocianymi Volkswagen Poznań, zaś pozostałych 8 - firmy Gestamp, która jest dostawcą części do karoserii do fabryki Volkswagena w Antoninku oraz w przyszłości będzie dostarczać części do karoserii do nowego zakładu w Białężycach k. Wrześni.