- Sięgamy ponownie po „bazookę finansową” w postaci Tarczy Finansowej, która zgodnie z planem startuje od piątku piętnastego stycznia. Zapraszam mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie firmy do składania wniosku o subwencje finansowe - powiedział w wywiadzie dla Business Insider Polska szef PFR Paweł Borys.

Tak jak wiosną, firmy będą mogły składać wnioski za pomocą bankowości elektronicznej 18 banków. Mechanizm wypłat również będzie tak szybki, jak wcześniej. Algorytm będzie w ciągu 24 godzin analizował wnioski, a pieniądze na koncie danego przedsiębiorcy znajdą się maksymalnie w ciągu dwóch dni roboczych od złożenia aplikacji - wyjaśnia Borys.

- Szacujemy, że mikroprzedsiębiorstwo zatrudniające ok. 3-4 pracowników średnio będzie mogło liczyć na 60-70 tys. zł. Rząd przeznaczył dla tych firm 6,5 mld zł wsparcia. Kolejne 6,5 mld jest dostępne dla małych i średnich przedsiębiorstw. Plus do tego należy doliczyć umorzenia dla tych firm z pierwszej tarczy w kwocie ok. 6,7 mld zł. - powiedział Paweł Borys.

Łącznie plan wsparcia dla najbardziej poszkodowanych w pandemii 45 branż jest wart blisko 20 mld zł. Wykaz branż znajduje się na naszej stronie internetowej pfr.pl.

Mikrofirmy będą mogły liczyć na subwencje w kwocie 18 tys. zł lub 36 tys. zł na jednego zatrudnionego pracownika w zależności czy spadek przychodów wynosi odpowiednio o minus 30 proc. albo minus 60 proc.

Jednoosobowe działalności gospodarcze mogą liczyć na pomoc ZUS, który wypłaca postojowe w kwocie 2 tys. zł.

Natomiast małe i średnie firmy otrzymają nowy mechanizm wsparcia, który wszedł do prawa pomocowego UE w końcówce roku. Rząd będzie kompensować 70 proc. kosztów firm niepokrytych przychodami za okres od listopada 2020 r. do marca 2021 r.

- Wnioskować mogą firmy, które w samym IV kwartale, albo od kwietnia do grudnia 2020 r. odnotowały spadek przychodów o co najmniej 30 proc. Warunkiem kwalifikacji jest także zatrudnianie co najmniej jednej osoby na umowę o pracę na koniec 2019 r., bądź od lipca 2020 r. - powiedział Paweł Borys.