Rezerwy metali szlachetnych w 2020 r. w instytucjach kredytowych zmniejszyły się o 38 proc. - wyliczył Interfax na podstawie danych Banku Rosji. Rosyjskie banki pozbyły się 34,5 tony sztabek, z czego w grudniu sprzedano 5,9 tony.

W okresie marzec-kwiecień, kiedy spadł popyt na węglowodory, a cena baryłki ropy w Europie osiągnęła poziom z końca lat 80., rosyjskie banki sprzedały 8,6 tony - więcej niż w poprzednich czterech miesiącach łącznie. Sam Sbierbank, największy bank Europy Środkowo-Wschodniej, sprzedał w kwietniu 5,5 tony - jedną trzecią całego złota, jakie miał w tym czasie w sejfach.

Chociaż zakaz lotów międzynarodowych odciął tradycyjny kanał eksportu złota - w lukach bagażowych statków pasażerskich - bankierzy wyszli z sytuacji czarterując samoloty, poinformowało Interfax źródło w banku uczestniczącym w handlu metalami szlachetnymi.

Od kwietnia organizowane są w Rosji specjalne loty w celu szybkiej dostawy sztabek do Wielkiej Brytanii, która jest największym centrum handlu metalami szlachetnymi. Samoloty latały z Moskwy do Londynu przynajmniej raz w tygodniu.

Jednocześnie rosyjski rząd zdecydował się na wydawanie generalnych zezwoleń eksportowych spółkom wydobywczym, de facto otwierając drzwi do eksportu niemal całego wydobywanego w kraju złota.

Pod koniec roku eksport złota z Rosji wzrósł 2,5-krotnie i osiągnął 320 ton - wynika z danych Rosyjskiego Centrum Eksportu. Przyniosło to 18,5 miliarda dolarów dochodów w walutach obcych, czyli 4,4 razy więcej niż rok wcześniej.

Po raz pierwszy od 13 lat do wyprzedaży dołączył nawet bank centralny. W trzecim kwartale rezerwy złota Banku Rosji zmniejszyły się 1,2 tony, czyli 400 tysięcy uncji. Transakcje miały miejsce w lipcu (za 100 tys. uncji) i we wrześniu (za 300 tys. uncji).

Chociaż popyt przemysłowy na złoto na świecie spadł do najniższego od 11 lat poziomu, niepowodzenie zostało w pełni zrekompensowane przez prywatnych inwestorów kupujących metale szlachetne za pośrednictwem funduszy giełdowych.

Pod koniec roku ETF-y zorientowane na złoto otrzymały od klientów 47,9 miliarda dolarów i zwiększyły rezerwy o 877 ton, szacuje Światowa Rada Złota.

Autopromocja
#NowaRp.pl

Znacznie więcej niż wiedza

ZAPRENUMERUJ