Według informacji „Rzeczpospolitej" chemiczny gigant chce prowadzić dalsze analizy i doprowadzić do budowy instalacji zgazowania węgla w swoich kędzierzyńskich zakładach. Jeszcze w tym miesiącu – 25 kwietnia – fabrykę w Kędzierzynie-Koźlu odwiedzą posłowie z Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. – Celem wizyty jest zaprezentowanie naszego zakładu – informuje Maciej Wronecki, rzecznik Grupy Azoty Kędzierzyn.
Jak ustaliliśmy, posłowie mają w planach m.in. zapoznanie się z projektem zgazowania węgla, a także odwiedzenie nowej elektrociepłowni oraz zakładowego portu rzecznego.
Do projektu pozyskiwania gazu z węgla przyłączy się najpewniej także Tauron. To prawdopodobnie właśnie tej inwestycji ma dotyczyć zwołana na czwartek wspólna konferencja prasowa obu firm.
Udział energetycznego koncernu w tym projekcie nie jest nowy. Już w 2009 r. Południowy Koncern Energetyczny (dziś Tauron Wytwarzanie) i Zakłady Azotowe Kędzierzyn (dziś Grupa Azoty Kędzierzyn) ogłosiły plan postawienia pierwszej na świecie elektrowni z zerową emisją dwutlenku węgla.
Projekt zakładał budowę instalacji zgazowania węgla oraz wychwytywania i składowania CO2. Koszty szacowano wówczas na 6 mld zł. Od tamtego czasu inicjatywa kilka razy była zamrażana, by powracać w zmienionym kształcie.