Gospodarka się rozkręca, firmy mają coraz większą płynność. W efekcie ogólna sytuacja pod względem terminowości regulowania zobowiązań poprawia się – wynika z badań „Portfel Należności Polskich Przedsiębiorstw", prowadzonych od ośmiu lat przez Krajowy Rejestr Długów i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych.

Wyliczany w badaniu ogólny indeks należności osiągnął w I kwartale tego roku rekordowo wysoką wartość 92 punktów (a im jest on wyższy, tym w firmach występują mniejsze problemy z odzyskiwaniem należności od kontrahentów). To o 0,7 punktu więcej niż w poprzednim kwartale oraz 0,3 punktu powyżej dotychczasowego maksimum ze stycznia 2016 r. i ponad 10 punktów powyżej historycznego minimum z lipca 2009 r.

Na wzrost wartość indeksu najsilniej wpłynęło zmniejszenie problemów firm z zatorami płatniczymi. Z najnowszej edycji badania wynika, że blisko 19 proc. przedsiębiorstw nie ma żadnych problemów z terminowym uzyskaniem zapłaty od swoich kontrahentów, podczas gdy jeszcze kwartał temu było ich tylko 13,3 proc.

Ale nie wszystko wygląda tak dobrze. W I kw. tego roku zmniejszył się odsetek firm deklarujących, że problem z zatorami się u nich zmniejsza (spadek o 6 pkt. proc. do 22,1 proc,.), a jednocześnie zwiększył się tych, u których problem rośnie (choć nieznacznie – o 1,2 pkt. do 16,6 proc.).

W I kwartale 2017 roku zwiększył się też nieznacznie odsetek przeterminowanych należności w portfelach przedsiębiorców (średnio z 21,2 proc. do 22 proc.) i też dotyczyło to wyłącznie firm, które już wcześniej miały je w swoim portfelu Szczególnie dotknęło to przedsiębiorstwa mające 20–30 proc. opóźnionych faktur w portfelu, a także tych, w których opóźnione faktury stanowią 30–50 proc. ogółu należności.

– Rośnie grupa firm, które nie doświadczają problemów z należnościami, jednak w gronie tych, które takie problemy obserwują, sytuacja się pogarsza – komentuje Piotr Białowolski, współautor badań. - Może to prowadzić do rozwarstwienia i tworzyć dwie odrębne grupy przedsiębiorstw. W jednej z nich ryzyko opóźnień będzie bardzo niewielkie, a w drugiej problemy będą się ujawniać w zdecydowanie większej sile - dodaje Białowolski.

– Niestety jest grupa firm, która wciąż sobie nie radzi z odzyskaniem należności. Ale mimo wszystko ten wzrost nie jest wielki – zauważa też Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów BIG SA. – Dodatkowo, na tym samym poziomie utrzymuje się przeciętny okres przeterminowania należności. W pierwszym kwartale tego roku przedsiębiorcy średnio na zapłatę czekali 3 miesiące i 3 dni – zaznacza.

Na szczęście prognozy polskich przedsiębiorców na kolejne miesiące są zdecydowanie bardziej optymistyczne. Jeszcze na początku tego roku 31 proc. firm odpowiedziało, że w najbliższym kwartale sytuacja finansowa w ich firmach poprawi się. W kwietniu wskazywało na to już 44 proc. przedsiębiorstw. Jednocześnie zmniejszył się procent firm, które prognozują, że sytuacja pogorszy się – spadek z 12 na 6 proc. ©?

—acw

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Opinia

Mirosław Sędłak | prezes Rzetelnej Firmy

Na szczególne polepszenie sytuacji finansowej w najbliższym kwartale wskazują firmy ze wschodniej części Polski. Jeszcze w IV kw. 2016 r. na poprawę wskazywał co 4. przedsiębiorca z tego regionu. W pierwszym kwartale optymizm tych firm urósł do 67 proc. To dobra wiadomość, ponieważ według badań PARP ten region lokuje się na samym końcu pod względem rozwoju przedsiębiorstw. Ponadto, najwyższy stopień zagrożenia upadłością małych firm jest na Podlasiu – sięga blisko 21 proc. Jeśli prognozy przedsiębiorstw ze wschodu kraju dotyczące lepszej sytuacji finansowej w ich firmach tak mocno się poprawiły, być może wpłynie to na lepszą wypłacalność przedsiębiorców i zmniejszenie odsetka bankrutujących firm. A jak wiadomo, najbardziej narażone są na to właśnie mikro i małe przedsiębiorstwa, gdzie jedna niespłacona faktura może przesądzić o jej być albo nie być. ?