Zamieszanie z nowym formatem raportowania

Gros spółek nie wie, jakie raporty za 2020 r. mają przygotowywać: czy muszą być one zgodnie z wymogami ESEF, czy jednak niekoniecznie?

Publikacja: 18.02.2021 21:00

Zamieszanie z nowym formatem raportowania

Foto: Adobe Stock

Ruszył sezon publikacji sprawozdań finansowych za 2020 r. Spółki skarżą się, że nie wiedzą, jak mają je przygotowywać. 15 grudnia 2020 r. na rynek trafił komunikat Ministerstwa Finansów i KNF w sprawie odroczenia obowiązku stosowania ESEF (jednolity europejski format raportowania). Jednocześnie utrzymano możliwość raportowania w tym formacie za rok 2020. Ale sprawa nie jest oczywista.

– Na dziś wymóg publikacji raportu za rok 2020 w formacie ESEF istnieje. I choć możemy się spodziewać jego przesunięcia, to nie wiemy, kiedy to nastąpi na poziomie unijnym, a tym bardziej czy i kiedy na krajowym. W szczególności że do dzisiaj strona polska nie zgłosiła oficjalnie do KE takiej chęci – mówi Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Prawo w trakcie zmiany

Audytorzy podkreślają, że nie jest pewne, kiedy uprawomocnią się zmiany ogłoszone w grudniu, a także kiedy wejdą w życie i zostaną opublikowane zmiany do polskiej ustawy o rachunkowości oraz ustawy o biegłych rewidentach.

– Z nieformalnych komunikatów regulatorów wynika, że zmiany te mogą nastąpić pod koniec marca lub nawet w kwietniu 2021 r. – mówi Anna Wójtowicz, dyrektor w zespole rynków kapitałowych i doradztwa księgowego w PwC.

W obecnej sytuacji nie można jednoznacznie wskazać terminu, od którego firmy będą mogły podjąć uzasadnioną decyzję o raportowaniu w formacie ESEF dopiero za rok.

– O ile jest pewne, że spółka publikująca swój raport roczny w lutym musi sporządzić sprawozdanie w formacie ESEF, o tyle konkluzja w odniesieniu do emitenta raportującego w marcu lub kwietniu może być odmienna – podkreśla Katarzyna Marzec, biegły rewident i menedżer w EY.

Dylematy zarządów

Co powinny zrobić spółki? – Rozwiązaniem najmniej ryzykownym jest opublikowanie raportu w formacie ESEF. Duża część spółek jest do tego technicznie i merytorycznie gotowa – mówi Kachniewski. A co z firmami, które nie mają raportu opracowanego zgodnie z nowym formatem?

– Pierwsza opcja to przeprowadzenie procesu tagowania celem opracowania raportu w języku XBRL, a druga, której osobiście nie rekomenduję, to czekanie na dokonanie zmian i publikacja raportu po przesunięciu wymogu obowiązywania ESEF – mówi szef SEG. Zaznacza, że druga opcja wiąże się z ryzykiem, że zmiany nie zostaną wdrożone przed 30 kwietnia, czyli ostatecznym terminem publikacji sprawozdań za 2020 r.

ESEF umożliwi porównywanie sprawozdań wszystkich spółek publicznych w Europie. – Kierunek jest właściwy. Niestety, podeszliśmy w naszym kraju do tego tematu jak zwykle, czyli na ostatnią chwilę – podsumowuje Jan Letkiewicz, partner zarządzający departamentem audytu w Grant Thornton.

Monika Kaczorek wiceprezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów

W Polsce nie nastąpiła jeszcze zmiana przepisów umożliwiająca przesunięcie obowiązkowego raportowania ESEF. Co do przepisów unijnych – 15 lutego 2021 r. zostało przyjęte rozporządzenie dające możliwość przesunięcia obowiązku raportowania zgodnie z ESEF, jednak jego wejście w życie nastąpi zapewne nie wcześniej niż w połowie marca. Warunkiem przesunięcia tego obowiązku jest notyfikacja opcji przesunięcia wdrożenia ESEF przez każdy kraj członkowski, a Polska do tej pory tego nie dokonała.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne