Jarosław Oleszczuk, AstraZeneca Pharma Poland
Jarosław Oleszczuk prezesem spółki AstraZeneca Pharma Poland został w czerwcu ubiegłego roku. Wcześniej przez 10 lat pracował w międzynarodowych korporacjach farmaceutycznych, takich jak Novartis, Abbott Laboratories oraz AbbVie. Brytyjsko-szwedzka firma kładzie duży nacisk na rozwój. Kluczowe znaczenie ma dla niej działalność badawczo-rozwojowa, ponieważ badania kliniczne są istotnym filarem innowacyjności firmy. W 2011 r. AstraZeneca utworzyła w Warszawie globalne Centrum Operacyjne Badań Klinicznych jako pierwsze w tej części Europy i obecnie jedno z sześciu na świecie. Spółka jest notowana na giełdach w Nowym Jorku, Sztokholmie i Londynie, gdzie znajduje się jej główna siedziba. Zatrudnia ponad 50 tysięcy pracowników na całym świecie, z czego około 700 osób w Polsce. Posiada 23 zakłady produkcyjne w 16 państwach. Jej leki dostępne są w 100 krajach.
Magdalena Kruszewska, prezes Sanofi-Aventis
Magdalena Kruszewska na fotelu prezesa zarządu Sanofi-Aventis oraz Nepentes Pharmy zasiada od 2016 r. Do Sanofi dołączyła w 2014 roku, zostając dyrektorem generalnym BU Consumer Healthcare. Sanofi jest notowana na giełdach w Paryżu i Nowym Jorku. Jest jedną z największych globalnych firm farmaceutycznych. Jedna ze 112 fabryk spółki znajdujących się w 41 krajach, jest zlokalizowana w Rzeszowie. Wyposażona jest w nowoczesne urządzenia i linie technologiczne typowe dla produkcji tabletek, kapsułek, saszetek oraz kremów i płynów. Obecnie ponad połowa produkowanych w Rzeszowie leków i kosmetyków trafia na rynki zagraniczne, głównie do państw europejskich. Sanofi zatrudnia przeszło 1 tys. pracowników w Polsce i ponad 110 tys. na świecie, bowiem spółka działa w ponad 100 krajach. Centrala firmy znajduje się w Paryżu.
Maciej Adamkiewicz, prezes Grupy Adamed
Maciej Adamkiewicz od 2000 r. kieruje Grupą Adamed. Posiada specjalizację z chirurgii. Jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Uroginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Meno i Andropauzy. Obecnie w portfolio spółki znajduje się 250 produktów w 14 obszarach terapeutycznych. W Polsce i za granicą Grupa Adamed zatrudnia 1700 osób. Firma swoją działalność eksportową rozpoczęła w 2003 roku. Obecnie jej produkty dostępne są na 60 rynkach. W 2001 r. Adamed jako jedna z pierwszych polskich firm farmaceutycznych zapoczątkował poszukiwanie innowacyjnych leków. Obecnie prowadzi trzy projekty w dziedzinie onkologii i jeden w neuropsychiatrii. Wszystkie są we wczesnych fazach rozwoju, co oznacza, że na rynku mogą pojawić się najwcześniej za kilka lat. Projekty realizowane są we współpracy z ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą.
Markus Sieger, prezes Polpharmy
Markus Sieger na fotelu szefa Polpharmy zasiada od czerwca ubiegłego roku. Zastąpił w tej roli Maurice'a Chagnauda. Sieger jest absolwentem ekonomii University of Applied Sciences for Business and Administration w Zurychu. Był już zaangażowany w nadzorowanie działalności Polpharmy i zarządzanie firmą jako członek rady nadzorczej do pełnienia indywidualnego nadzoru nad spółką od 2013 r. Polpharma jest liderem polskiego rynku farmaceutycznego oraz największym polskim producentem leków i substancji farmaceutycznych. Aktywnie rozwija się na rynkach zagranicznych i jest jedną z 20 największych firm generycznych na świecie. Grupa Polpharma zatrudnia ok. 7,5 tys. pracowników, w tym 4300 w Polsce. Posiada pięć zakładów produkcyjnych w Polsce oraz dwa za granicą – w Rosji i Kazachstanie. Przewodniczącym rady nadzorczej Polpharmy i jej właścicielem jest Jerzy Starak.
Marcin Jędrzejuk, dyrektor generalny VP Valeant Polska
Marcin Jedrzejuk dołączył do spółki w 2000 r. VP Valeant jest częścią międzynarodowego koncernu farmaceutycznego Valeant Pharmaceuticals International, odpowiedzialną za świadczenie usług reklamowych i marketingowych leków, które mają poprawić stan zdrowia pacjentów na całym świecie. Firma VP Valeant powstała w wyniku przekształcenia spółki Valeant Polska we wrześniu 2011 r. Należy do grona 10 największych firm farmaceutycznych w Polsce. Zatrudnia w kraju blisko 500 pracowników. W portfolio spółki znajduje się ponad 360 marek, z czego ponad 200 jest aktywnie promowanych. Firma działa w różnych obszarach terapeutycznych – kardiologii, okulistyce, urologii, gastroenterologii, neurologii, onkologii, dermatologii. Znaczącą część portfolio spółki stanowią leki dostępne bez recepty (OTC). W jej ofercie znajdują się również suplementy diety, wyroby medyczne i kosmetyki.