- Czekamy na finalne urzędowe decyzje - mówi prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, lider projektu badawczego, w którym uczestniczy siedem placówek medycznych z całej Polski. To on jako pierwszy na świecie, już wiosną 2020 r., opublikował wyniki badania zwracającego uwagę na możliwość zastosowania amantadyny jako leku na Covid-19. Badanie wykazało, że pacjenci z leczonymi amantadyną chorobami neurologicznymi (m.in. Parkinsonem, SM), którzy zarazili się koronawirusem, bardzo łagodnie przechodzili chorobę. Teraz prof. Rejdak kieruje jednym z dwóch dofinansowanych przez ABM projektów badawczych.

Projekt koordynowany z Lublina ma w pierwszym etapie objąć 200 osób - jak tylko dostanie zielone światło od URPL (Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych), który musi wyrazić formalną zgodę na zastosowanie amantadyny w leczeniu Covid-19. Jarosław Buczek, rzecznik URPL zaznacza, że w urzędzie trwają intensywne prace nad analizą wniosku, który wpłynął przed kilkoma dniami.

Oczekiwanie w Katowicach

W blokach startowych – także na ostateczną zgodę URPL - czeka też drugi ośrodek wybrany do badań klinicznych nad amantadyną - Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach-Ochojcu, szpital kliniczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Zgoda URPL warunkuje dostawy leku do badań - wyjaśnia Jolanta Wołkowicz, rzeczniczka GCM.W ramach projektu kierowanego przez prof. Adama Barczyka, szefa Katedry i Kliniki Pneumonologii Wydziału Nauk Medycznych ŚUM, katowicki ośrodek ma przebadać skuteczność amantadyny u 500 pacjentów z dwudziestu oddziałów covidowych z całej Polski.

Z prof. Barczykiem współpracuje dr. Włodzimierz Bodnar z Przemyśla, który już od kilku miesięcy leczy amantadyną chorych na Covid-19. I ocenia, że od października 2020 r. (kiedy sam zachorował na Covid-19 i na sobie sprawdził skuteczność leku) wyleczył nią około trzy tysiące osób. Wielokrotnie apelował też w mediach o włączenie, albo przynajmniej rozważenie, amantadyny w leczeniu koronawirusa.

Presja mediów, wzmocniona w grudniu publiczną deklaracją wyleczonego amantadyną wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, sprawiła, że Ministerstwo Zdrowia zaleciło Agencji Badań Medycznych przeprowadzenie badania klinicznego amantadyny.

Szczepionkowa panika

Oczekiwania na wyniki badania nad lekiem na Covid-19 są teraz tym większe, że przy rosnącej liczbie zakażonych i chorych hamuje akcja szczepień. Dodatkowym hamulcem, poza problemami z dostępnością szczepionek, jest zamieszanie wywołane doniesieniami o niepożądanych skutkach preparatu firmy AstraZeneca. Chociaż Europejska Agencja Leków zapewnia, że szczepionka AstraZeneki jest bezpieczna i skuteczna, to informacje o zgonach osób, które były zaszczepione tym preparatem, wywołały panikę.

– Moglibyśmy szczepić nawet ponad 200 osób dziennie, a nie możemy zebrać nawet setki - mówi rzeczniczka Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu.

Czekając na twardy dowód

Problemy ze szczepionkami zwiększają determinację chorych na Covid-19 i ich bliskich. Wiele osób, nie czekając na wyniki badań klinicznych, wymienia się na forach internetowych informacjami o sposobach zdobycia amantadyny i leczy się na własną rękę korzystając ze wskazówek na stronie przychodni dr. Bodnara.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Jak zaznacza Jolanta Wołkowicz z GCM, podanie konkretnej daty zakończenia badania jest niemożliwe, jednak raczej nie będzie ona bliska - jak wynika z niedawnych wypowiedzi Grzegorza Cessaka, prezesa URPL w radiu Plus. Stwierdził on, że o ile przed wakacjami powinny być gotowe wyniki badań klinicznych pierwszego polskiego leku na koronawirusa opracowanego przez Biomed Lublin, to „kwestia amantadyny jest na wcześniejszym etapie”. - Musi potrwać badanie kliniczne, nie wolno tego przyspieszać. Tu nie ma gdybania, musi być twardy dowód na skuteczność - argumentował prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.