Ponieważ wariant Omikron rozprzestrzenia się szybciej niż jakikolwiek inny wirus w historii, miliarder i współzałożyciel Microsoftu stwierdził, że wielką niewiadomą pozostaje to, jak bardzo ten wariant może wpłynąć na ludzkie zdrowie i jakie wywołać objawy chorobowe. „Musimy traktować to poważnie, dopóki nie dowiemy się o tym więcej. Nawet jeśli jest tylko w połowie tak dotkliwy jak Delta, będzie to najgorszy wzrost zachorowań, jaki do tej pory widzieliśmy, ponieważ ten wariant jest tak zaraźliwy” – powiedział Gates.

Gates spodziewa się również, że obecna fala infekcji potrwa trzy miesiące w Stanach Zjednoczonych. „Te kilka miesięcy może być złych, ale nadal wierzę, że jeśli podejmiemy właściwe kroki, pandemia może się skończyć w 2022 roku” – powiedział Gates. Liczba przypadków Covid-19 w Stanach Zjednoczonych rośnie: kraj notował średnio ponad 148 000 nowych przypadków dziennie w ciągu ostatniego tygodnia, o 23 proc. więcej niż tydzień temu i powrócił do poziomów ostatnio obserwowanych w połowie września, według danych Johns Hopkins University – informuje CNN.

Za pośrednictwem fundacji Billa i Melindy Gates, Bill Gates próbował wyrównać szanse szczepionkowe w regionach, gdzie wyszczepialność byłą bardzo niska zwłaszcza w krajach o niskich dochodach. W październiku napisał w felietonie w CNN, że przepaść będzie coraz trudniejsza do zlikwidowania, ponieważ bogatsze rządy kupują dodatkowe dawki, które mają służyć jako zastrzyki wzmacniające - boostery. „Ludzie mają rację, że denerwują się nierównościami” – napisał Gates. „Szczepionki sprawiają, że Covid-19 jest chorobą, której można w dużej mierze zapobiec – i którą można przeżyć we wszystkich, z wyjątkiem najrzadszych przypadków – i bolesna jest świadomość, że ludzie umierają na chorobę nie dlatego, że nie można jej powstrzymać, ale dlatego, że żyją w kraju o niskich dochodach”.

Czytaj więcej

Prof. Andrzej Horban: Nadciąga prawdziwe tsunami