Polskie startupy walczą z cukrzycą. Stworzyli rewolucyjne urządzenie

Naukowcy z AGH stworzyli tzw. diabetomat, który – niczym alkomat – mierzy w wydychanym powietrzu poziom ciał ketonowych. Co ważne dla cukrzyków, robi to bezinwazyjnie.

Publikacja: 20.12.2021 21:00

Polskie startupy walczą z cukrzycą. Stworzyli rewolucyjne urządzenie

Foto: Adobe Stock

Rodzimi badacze opracowali rewolucyjne urządzenie, które pozwala diagnozować cukrzycę i monitorować jej przebieg – dowiedziała się „Rzeczpospolita". Diabetomat wszedł już w etap badań klinicznych. Wynalazek mógłby trafić do sprzedaży za trzy lata.

Odmienią los cukrzyka?

Czas ogłoszenia informacji o wynalazku i jego komercjalizacji jest szczególny. W br. przypada bowiem 100. rocznica wynalezienia insuliny. Odkrycie – uhonorowane Nagrodą Nobla – zmieniło cukrzycę z choroby śmiertelnej w przewlekłą, wciąż nieuleczalną, ale możliwą do opanowania. Niestety, pacjenci muszą codziennie, inwazyjnie, wielokrotnie monitorować poziomu cukru. Badanie bazuje na pomiarach glikemii z krwi (glukometr) lub z płynu śródtkankowego. To problem, z którym – według Międzynarodowej Federacji Cukrzycy (IDF) – mierzy się 537 mln osób w wieku 20–79 lat. Do 2030 r. chorych ma już być 643 mln. Wynalazek naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej dr. hab. inż. Artura Rydosza i dr. hab. inż. Konstantego Marszałka może chorym nieco ulżyć.

Założony przez tych badaczy startup Advanced Diagnostic Equipment (ADE) opracował rozwiązanie zbliżone do alkomatu, ale zamiast w wydychanym powietrzu mierzyć zawartość etanolu, określa poziom ciał ketonowych. – Cukrzyca była bezpośrednią przyczyną zgonu 6,7 mln osób tylko w 2021 r. Choroba ta w samych USA generuje straty sięgające 966 bln dol., a koszty te – wedle IDF – wzrosną w ciągu 15 lat o ponad 300 proc., co pokazuje, jak ważny jest to segment medycyny – mówi Artur Rydosz, współtwórca ADE, prezes fundacji „Z cukrzycą na ty".

– Blisko 541 mln osób żyje z zaburzeniami gospodarki cukrowej, co będzie skutkować kolejnymi zachorowaniami. A można byłoby to powstrzymać, gdyby istniało narzędzie do bezbolesnego testu przesiewowego – dodaje.

Na świecie takie projekty ma np. Google (soczewka do nieinwazyjnych pomiarów zawartości płynu w gałce ocznej), są też koncepcje oparte na technologii podczerwieni, ale urządzenia te nie posiadają certyfikacji medycznej. Przełomem może być polski diabetomat. Proces komercjalizacji urządzenia już trwa: startup pozyskał fundusze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (prawie 3 mln zł), a teraz szuka inwestorów. Na razie koszty produkcji są dość wysokie, ale w ADE przekonują, że postęp i rozwój elektroniki sprawiają, iż wszelkie technologie tanieją. – Wstępne szacunki wskazują, że urządzenie powinno być w zasięgu portfela przeciętnego chorego – zaznacza Rydosz.

Lek na skórze i stróż w smartfonie

ADE to niejedyny rodzimy startup, który wytacza działa przeciw cukrzycy. Innowacyjną terapię przeciwcukrzycową, opartą na tzw. nośniku transdermalnym, rozwija Biotts. W dużym skrócie: rozwiązanie wrocławskiej spółki umożliwia transport leków przez skórę do krwiobiegu – bez tabletek czy zastrzyków. Stojący za firmą Konrad Krajewski, Jan Meler i Paweł Biernat prowadzą już badania przedkliniczne na zwierzętach. Potrwają one do końca 2022 r. Badania na ludziach mają ruszyć w styczniu 2023 r. Wart 14,6 mln zł projekt współfinansuje NCBR. – Rozwijamy nowy lek aplikowany na skórę, zawierający innowacyjny nośnik, który przetransportuje substancje przeciwcukrzycowe – tłumaczy Krajewski.

Z kolei Imagene.me w kooperacji z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku stworzył aplikację mobilną dla chorujących na cukrzycę typu 2. Jak tłumaczy prezes startupu Mirosław Kwaśniewski, ma ona łączyć w jednym miejscu dane genetyczne, środowiskowe i behawioralne (związane z codziennym zachowaniem) pacjenta. Apka, dzięki regularnemu zbieraniu danych, dopasowuje do pacjenta system motywujący go do zachowań prozdrowotnych: pomaga w przygotowaniu odpowiednich posiłków, zachęca do aktywności fizycznej i umożliwia stały kontakt z lekarzem.

Rodzimi badacze opracowali rewolucyjne urządzenie, które pozwala diagnozować cukrzycę i monitorować jej przebieg – dowiedziała się „Rzeczpospolita". Diabetomat wszedł już w etap badań klinicznych. Wynalazek mógłby trafić do sprzedaży za trzy lata.

Odmienią los cukrzyka?

Pozostało 93% artykułu
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły
Materiał partnera
Transparentny rynek kapitałowy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Czy to jest koniec audytu w obecnej postaci?