Kanadyjska firma Ontario Power Generation (OPG) podjęła decyzję o wyborze reaktora BWRX-300 dla nowego bloku w elektrowni Darlington. To pierwsze komercyjne zamówienie na mały reaktor jądrowy. Technologią tej firmy są zainteresowane także polskie firmy Synthos i ZE PAK. Decyzja kanadyjskiej spółki pozwoli także na przyspieszenie prac w Polsce.

Czytaj więcej

Amerykanie mają zbudować atomówkę w Rumunii

Kanadyjski OPG przekazał, że współpraca z (GEH) GE Hitachi Nuclear Energy będzie dotyczyć szeregu działań i przygotowań miejsca budowy w celu budowy i uruchomienia w 2028 r. pierwszego w pełni komercyjnego reaktora SMR typu BWRX-300. W elektrowni Darlington znajduje się jedyna lokalizacja z decyzją środowiskową i niezbędnymi zezwoleniami na budowę nowego reaktora jądrowego. Pierwsze prace mają ruszyć wiosną 2022 r. Firma planuje także wystąpić do kanadyjskiego dozoru jądrowego o licencję na budowę nowego bloku do końca przyszłego roku.

Współpracą z GE oraz rozwojem technologii SMR u siebie planuje Wielka Brytania, USA, Francja, Estonia i Polska.Wszystkie wyraziły zainteresowanie budową SMR. Jednak przewagą Kanady jest zaawansowany proces licencjonowania reaktora BWRX-300.

Decyzja podjęta w Kanadzie wpływa także na prace w Polsce. Synthos Green Energy od początku zakładała, że pierwsza inwestycja będzie projektem określanym jako NOAK – Next of a Kind, czyli kolejnym tego typu. Inwestycja OPG, która stanie się FOAK – First of a Kind (pierwszą tego typu), będzie projektem referencyjnym dla polskiego projektu, dzięki czemu możliwe będzie wykorzystanie doświadczeń z kanadyjskiego projektu w zakresie rozwoju, przygotowania procesu inwestycyjnego, licencjonowania, budowy i eksploatacji elektrowni tego samego typu w Polsce.

Pierwsza polska elektrownia z reaktorem BWRX-300 może zacząć działać już w 2029 r. GEH Nuclear Energy, będąc jednocześnie częścią grupy GE obecnej od 30 lat w Polsce, zidentyfikowało blisko 300 polskich firm, które mają potencjał stać się częścią łańcucha dostaw przy budowie elektrowni z reaktorami BWRX-300.